Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

EU: "Return sponsorship" option for countries against relocation of refugees

EU: "Return sponsorship" option for countries against relocation of refugees
Czy państwa UE zgodnie przyjmą nowe porozumienie ws. uchodźców? (Fot. Getty Images)
The option of 'sponsoring the returns' of migrants staying in the countries of southern Europe is to be an opportunity to show solidarity by states reluctant to relocate refugees to each other. The European Commission wants its proposal to open the way to an EU compromise on this matter.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Składający się z kilku propozycji legislacyjnych, komunikatów oraz mapy drogowej nowy pakiet migracyjny ma rozwiązać problem państw takich jak Malta, Grecja, Cypr, Włochy, czy Hiszpania, które będąc najbliżej afrykańskiego wybrzeża są na pierwszej linii przybywających do Europy migrantów.

W ostatnich latach wielokrotnie dochodziło do sytuacji, że kraje te odmawiały przyjęcia w swoich portach statków organizacji pozarządowych, które ratowały przybyszy dryfujących na Morzu Śródziemnym. Negocjacje o to, który kraj przyjmie do siebie ile osób, trwały tygodniami.

Komisja chce rozwiązać ten problem, a także stworzyć procedury na wypadek nadzwyczajnej presji migracyjnej, czy sytuacji kryzysowej w jednym państwie oraz na wypadek dużego kryzysu, jaki UE widziała w 2015 r.

Urzędnicy z Brukseli zapewniają, że w żadnym z tych trzech scenariuszy nie będzie przymusowej relokacji migrantów narzuconej dla państw członkowskich, a "obowiązkową solidarność" będzie można okazać w inny sposób, np. wysyłając pograniczników do kraju będącego pod presją, czy inne wsparcie.

Kraje południa Europy są nieproporcjonalnie narażone na przypływ nowych uchodźców. (Fot. Getty Images)

Z punktu widzenia krajów, które nie są chętne do przyjmowania uchodźców do siebie, centralnym elementem propozycji będzie "sponsorowanie powrotów" osób, które przebywają w UE, choć nie mają szans na azyl.

Jeśli np. Polska nie chciałaby przyjmować w sytuacji kryzysowej 100 uchodźców z Grecji, wówczas miałaby w ramach "sponsorowania powrotu" zająć się deportacją 100 migrantów przebywających w tym kraju.

Dziś odsyłanie migrantów do ich krajów pochodzenia to jeden z większych problemów, z jakim mierzą się państwa członkowskie. UE ma porozumienia z 24 krajami o readmisji, ale nie zawsze udaje się doprowadzić do odesłania nielegalnie przekraczających granice. Migranci pozbywają się dokumentów (Afgańczycy podają się np. za Syryjczyków), a kraje trzecie czasem po prostu nie są zainteresowane przyjmowaniem takich ludzi.

Ostateczny kształt tych przepisów będzie zależał od negocjacji pomiędzy państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim. Polska dyplomacja na razie milczy na temat tych propozycji. "Dokładnie analizujemy ten 450-stronicowy dokument" - przekazał jeden z polskich dyplomatów pytany o ocenę nowych pomysłów.

Czytaj więcej:

Trybunał Sprawiedliwości UE: Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE

Rząd powołał pełnomocnika do walki z nielegalną imigracją przez La Manche

Francuska prasa o sporze z UK ws. imigrantów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement