Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UE: Rejection of Polish wz. with "LGBTI free zones"

UE: Rejection of Polish wz. with "LGBTI free zones"
Polskie miasta i gminy łamiące prawa człowieka nie otrzymały i nie otrzymają finansowania projektów unijnych. (Fot. Getty Images)
EU Equality Commissioner Helena Dalli said six applications for funding for projects under the EU's Town Partnership program had been rejected. According to the Commissioner, Polish local authorities were involved in their submission and adopted resolutions on 'LGBTI free zones' or 'family rights'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące +stref wolnych od LGBTI+ lub praw rodzinnych, zostało odrzuconych" - napisała na Twitterze komisarz.

Komisja Europejska nie wskazała, o jakie władze miast chodzi.

Wczoraj KE przyjęła listę 127 projektów w ramach programu "Partnerstwo Miast", które łącznie otrzymały 2 324 327 euro środków unijnych.

W ramach programu można było uzyskać dofinansowanie w wysokości do 25 tys. euro na projekty, które mobilizują obywateli na poziomie lokalnym do prowadzenia debat dotyczących konkretnych kwestii z europejskiej agendy politycznej. Program, jak informuje KE, promuje "uczestnictwo obywateli w procesie kształtowania polityki Unii" i rozwija "możliwości zaangażowania społecznego i wolontariatu na poziomie Unii".

W programie wnioskodawcami o środki i partnerami mogą być: miasta, władze miejskie, władze lokalne na innym szczeblu lub ich komitety do spraw partnerstwa bądź inne organizacje nienastawione na zysk reprezentujące samorządy terytorialne.

W projekcie muszą brać udział władze miejskie z co najmniej dwóch krajów, z których co najmniej jeden jest państwem członkowskim UE. Partnerstwo miast musi mieć miejsce w jednym z krajów, które uczestniczą w projekcie.

Wśród 127 projektów, wyłonionych w konkursie, środki otrzymały projekty, w które zaangażowały się polskie władze lokalne i organizacje: gmina Zator, gmina Dzierzkowice, miasto Opole, gmina Iwkowa, gmina Września, Sopot, gmina Niepołomice oraz Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół I LO im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku Górka.

Czytaj więcej:

CBOS: Polacy coraz częściej spotykają się z mową nienawiści

Szwajcaria: 63 proc. za zakazem dyskryminacji na tle orientacji seksualnej

Polska w raporcie USA na liście krajów łamiących prawa człowieka

Norwegia: Osoby LGBT z pierwszeństwem otrzymania azylu

Włochy: Więzienie za dyskryminację osób LGBT

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement