Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

EU is introducing a new cancer program

EU is introducing a new cancer program
Jeśli uda się osiągnąć wszystkie założenia nowego programu, przed rakiem uda się uchronić nawet 3 mln Europejczyków. (Fot. Getty Images)
At the end of 2020, a new plan to combat cancer will begin to be implemented in the European Union, informed Prof. Konrad Rydzyński. It will be officially presented by the European Commission on September 22nd.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przewiduje się, że w 27 krajach Unii Europejskiej do końca 2020 r. na nowotwory zachoruje 2,7 mln osób, a 1,3 mln chorych umrze. Prognozy na kolejne lata są jeszcze bardziej niepokojące: do końca 2035 r. na choroby nowotworowe może zachorować nawet 4,3 mln osób.

"Chcemy temu zapobiec, stąd idea nowego planu walki z nowotworami, który zacznie być wdrażany jeszcze pod koniec 2020 r. i będzie realizowany do końca 2030 r." – przekazał prof. Konrad Rydzyński, członek Rady Misji odpowiedzialnej za przygotowanie nowego planu. Będzie on realizowany pod hasłem "Pokonać nowotwór" w ramach programu "Horizon Europe".

Specjalista mówił o tym podczas X Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy, która odbyła się w Warszawie. Podkreślił, że Komisja Europejska w latach 2007-2020 przeznaczyła na badania nad nowotworami 2,8 mld euro, finansując ponad 1,7 tys. projektów.

"Uzyskany postęp nie był jednak wystarczający. Panuje opinia, że wadą tego systemu było rozdrobnienie i niedostateczna koordynacja finansowania z innymi działaniami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Potrzebna jest zmiana podejścia do walki z nowotworami, zaproponowano zatem bardziej kompleksowe podejście, wzorowane ideowo na amerykańskim programie lotu na Księżyc" – wyjaśniał prof. Rydzyński.

Głównym celem nowego przedsięwzięcia ma być uratowanie przed zgonem na nowotwory do 2030 r., czyli w perspektywie dekady, co najmniej 3 mln Europejczyków. Ma do tego doprowadzić wyrównanie - na ile to możliwe - nierówności w dostępnie do diagnostyczki i leczenia nowotworów, bo jest ono zróżnicowane w samej Unii, jak i w poszczególnych krajach.

Planowane jest także utworzenie Europejskiego Centrum Danych Pacjentów Nowotworowych, żeby można było je analizować i zwiększyć efektywność terapii. Ma powstać Sieć Kompleksowych Ośrodków Onkologicznych dla poprawy jakości opieki oraz badań nad nowotworami. Dążyć się będzie do usprawnienia wdrażania nowych innowacyjnych technologii walki z nowotworami. W tym ma pomóc utworzenie sieci Żywych Centrów Innowacji w Onkologii.

Czytaj więcej:

Polak stanie na czele unijnej komisji ds. walki z rakiem

Kanada: Chorzy na raka z prawem do terapii grzybami halucynogennymi

NHS: Lista oczekujących na leczenie najdłuższa w historii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement