Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

EU Explains Article 16 Move: "Mistakes Happen"

EU Explains Article 16 Move: "Mistakes Happen"
Krok Brukseli przyjęto z oburzeniem zarówno w Londynie, jak i w Belfaście, wskutek czego po kilku godzinach UE się z niego wycofała. (Fot. Getty Images)
Ursula von der Layen’s chief spokesman Eric Mamer took to the podium this morning trying to claim the EU’s attempted triggering of Article 16 on Friday evening, establishing a hard border in Ireland, was a “mistake”, saying “only the Pope is infallible”.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Pochodzę z kraju historycznie katolickiego (Francji - przyp. red.) i w moim kraju mamy powiedzenie: Tylko papież jest nieomylny. Pomyłki się zdarzają. Ważne, żeby je identyfikować wcześnie - w tym przypadku zanim decyzje zostały sfinalizowane - i naprawiać je" - stwierdził Mamer.

W piątek Komisja wprowadziła mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek z terytorium UE, czego konsekwencją było przywrócenie kontroli na granicy między Irlandią Północną a Irlandią. Komisja przez wiele miesięcy powtarzała, że utrzymanie otwartej granicy jest kluczowe dla procesu pokojowego w Irlandii Północnej. Po fali oburzenia po kilku godzinach UE wycofała się z tej decyzji.

"Myślę, że Unia Europejska uznała, że popełniła błąd, uruchamiając artykuł 16., co oznaczałoby ponowne przywrócenie granicy na wyspie Irlandia. Dostrzegamy niektóre trudności i presję, z jakimi boryka się UE. Teraz możemy pójść dalej i zapewnić, by problemy, którymi mieszkańcy Irlandii Północnej są słusznie zaniepokojeni, mogły zostać rozwiązane" - ocenił w sobotę brytyjski minister Michael Gove.

Dodał, że rozmawiał o tej sprawie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Maroszem Szefczoviczem. "Obaj zgodziliśmy się, że potrzebujemy resetu, że musimy postawić na pierwszym miejscu mieszkańców Irlandii Północnej" - podkreślił.

Decyzja KE była zgodna z prawem - art. 16 protokołu w sprawie Irlandii Północnej będącego częścią umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty pozwala obu stronom na jednostronne zawieszenie tych postanowień w przypadku uznania, że w wyniku obowiązywania protokołu nastąpiłyby "poważne trudności gospodarcze, społeczne lub środowiskowe". Krok Brukseli przyjęto jednak z oburzeniem zarówno w Londynie, jak i w Belfaście, wskutek czego po kilku godzinach UE się z niego wycofała.

Możliwość zastosowania tego artykułu uznawano do tej pory za ostateczność, gdyż mogłoby to zagrozić całemu protokołowi w sprawie Irlandii Północnej, a w konsekwencji - relacjom między Londynem a Brukselą. Ponadto brak twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną jest uważany za kluczowy dla północnoirlandzkiego procesu pokojowego.

Czytaj więcej:

Gove: "Wielka Brytania musi otrzymać wszystkie szczepionki, które zamówiła"

Brexit: UE jednak nie przywróci kontroli na irlandzkiej granicy

Gove: Unia zrozumiała, że popełniła błąd w kwestii granicy irlandzkiej

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement