ATP and WTA tournaments in Rome: Hurkacz dropped out. Ruse to face Świątek

Hurkacz - dokładnie rok temu - również odpadł w 1. rundzie w stolicy Włoch. (Fot. Getty Images)
Hubert Hurkacz dropped out of the first round of the ATP Masters 1000 Rome singles tournament (5.4 million euro prize money). The 11th seed lost to experienced Belgian David Goffin 6:7 (8-10), 6:7 (2-7). Iga Świątek's opponent in the second round of the WTA 1000 tournament in Rome is Elena-Gabriela Ruse.

To był pierwszy w karierze pojedynek Hurkacza z 31-letnim Belgiem, zajmującym obecnie 48. miejsce w światowym rankingu.

Mecz trwał prawie dwie i pół godziny, a oba sety były ciekawe i wyrównane. W tie-breaku pierwszej partii 25-letni Hurkacz prowadził już 4-1, a następnie 6-4. Nie wykorzystał jednak piłek setowych, podobnie jak trzeciej przy stanie 7-6. To podbudowało Belga, która zwyciężył 10-8.

W drugim secie Goffin prowadził w gemach 5:3, a przy 5:4 miał pierwszą piłkę meczową. Polak zdołał jednak się obronić. Znów o wszystkim rozstrzygał więc tie-break, w którym tym razem wyraźnie lepszy okazał się starszy z tenisistów.

Hurkacz - dokładnie rok temu - również odpadł w 1. rundzie w stolicy Włoch. Kolejnym rywalem Goffina będzie Amerykanin Jenson Brooksby.

Na pocieszenie tenisiście z Wrocławia pozostał fakt, że występuje jeszcze w Rzymie w grze podwójnej. Tam Polak i Bułgar Grigor Dimitrow awansowali dzień wcześniej do drugiej rundy (1/8 finału).

Ich rywalami będą teraz rozstawieni z "trójką" znani Chorwaci Nikola Mektic i Mate Pavic, którzy wyeliminowali w 1. rundzie polsko-francuski duet Łukasz Kubot, Edouard Roger-Vasselin.

W kwalifikacjach singla w Rzymie odpadł Kamil Majchrzak.

Wynik meczu 1. rundy:

David Goffin (Belgia) - Hubert Hurkacz (Polska, 11) 7:6 (10-8), 7:6 (7-2).

Rumunka Elena-Gabriela Ruse będzie rywalką Świątek w 2. rundzie turnieju WTA 1000 w Rzymie. (Fot. Getty Images)

Z kolei Iga Świątek - liderka światowego rankingu tenisistek - broni w Rzymie tytułu wywalczonego rok temu. Na otwarcie dostała wolny los, a w kolejnej rundzie miała zagrać z jedną z Amerykanek. Ostatecznie jednak, po wycofaniu się z turnieju doświadczonej Riske, 29-letnia Rogers zmierzyła się z Ruse.

Z Rogers - zajmującą obecnie 48. miejsce w światowym rankingu - współpracuje... Piotr Sierzputowski, były trener Świątek. Amerykanka przegrała jednak w trzech setach z Ruse, którą teraz czeka pojedynek z polską liderką rankingu WTA. 24-letnia Rumunka zajmuje w nim 57. miejsce.

Dotychczas obie tenisistki zmierzyły się raz - w 2018 roku w Montreux, też na kortach ziemnych, zwyciężyła nastoletnia wówczas Świątek.

W obecnym sezonie Polka (w tym miesiącu skończy 21 lat) wygrała już cztery turnieje - w Dausze, Indian Wells, Miami oraz Stuttgarcie. O jej znakomitej formie świadczy również fakt, że łącznie zwyciężyła już w 23 kolejnych pojedynkach.

Z powodu przemęczenia wycofała się z rywalizacji w niedawnej imprezie w Madrycie.

Bez względu na wynik uzyskany w Rzymie Świątek jako numer jeden przystąpi do rozpoczynającego się 22 maja wielkoszlemowego French Open. W 2020 roku Polka wygrała turniej w Paryżu.