Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Netherlands: The Hague tribunal declared the Russian invasion of Ukraine illegal

Netherlands: The Hague tribunal declared the Russian invasion of Ukraine illegal
Przed siedzibą Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (na zdjęciu) od kilku dni pikietowali obywatele Ukrainy, domagając się uznania rosyjskiej inwazji za nielegalną. (Fot. Getty Images)
The International Court of Justice (ICJ) in The Hague announced that Russia's attack on Ukraine was illegal and issued an interim order ordering the cessation of the military operation.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z wnioskiem przeciwko Federacji Rosyjskiej wystąpiła Ukraina dwa dni po rozpoczęciu inwazji na swój kraj. Kijów domagał się jej wstrzymania. Dokument w tej sprawie został złożony na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.

Z wniosku wynika, że strona ukraińska uważa rosyjskie oskarżenia o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie, które posłużyło Putinowi jako pretekst do ataku, za fałszywe i domaga się "pilnego" nakazania Rosji wstrzymania inwazji.

Przewodnicząca MTS sędzia Joan E. Donoghue poinformowała, że 7 marca Rosja przesłała pismo, w którym informuje, że Trybunał nie ma prawa zajmować się sprawą. Sędzia wyraziła ubolewanie z decyzji Moskwy, ale zaznaczyła jednocześnie, że MTS będzie kontynuować rozpatrywanie wniosku Ukrainy.

Ostatecznie MTS odrzucił rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie i wydał środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji. W świetle prawa międzynarodowego jest ono wiążące.

"Sąd uznał, iż nie ma wystarczających dowodów na ludobójstwo i jednocześnie Rosja nie miała prawa do zbrojnej interwencji, która kosztuje życie osób cywilnych oraz spowodowała kryzys uchodźczy" – odczytywała decyzję MTS przewodnicząca Donoghue.

Decyzja zapadła większością 13 głosów "za" przy dwóch przeciwnych - Rosjanina i Chińczyka.

MTS jest głównym organem sądowym Organizacji Narodów Zjednoczonych i powstał w celu rozstrzygania sporów między państwami. Jego wyroki są wiążące i nie podlegają odwołaniu.

Trybunał nie ma instrumentów prawnych do zmuszenia Rosji do wykonania jego decyzji. Sankcje może nakładać jedynie Rada Bezpieczeństwa ONZ, której Moskwa jest stałym członkiem z prawem weta.

Czytaj więcej:

ONZ: Nawet 5 mln osób może opuścić Ukrainę po rosyjskiej inwazji

ONZ: Łamanie praw człowieka na Ukrainie nasila się z każdą godziną

ONZ: Rosyjski atak na elektrownię atomową w Enerhodarze naruszył konwencję genewską

ONZ miała zakazać używania słów "wojna" i "inwazja" na określenie rosyjskiej agresji na Ukrainę

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement