Menu

Tokyo: Controversy around radiation levels in Fukushima

Tokyo: Controversy around radiation levels in Fukushima
Rząd Japonii zapowiedział, że przyjrzy się doniesieniom Greenpeace. (Fot. Getty Images)
Greenpeace has announced that it has detected radiation points in the Fukushima region, near the J-Village football stadium, from which the Olympic fire relay is to start on March 26, 2020. The Japanese Ministry of the Environment says the whole area is safe.
Advertisement
News available in Polish

Rejon Fukushimy ucierpiał podczas klęski żywiołowej w 2011 roku, gdy 11 marca północno-wschodnią część Kraju Kwitnącej Wiśni nawiedziło najsilniejsze w historii trzęsienie ziemi o magnitudzie 9. Wywołało ono potężne fale tsunami, a te spowodowały m.in. awarię w elektrowni atomowej Fukushima. Stadion jest położony około 20 km od elektrowni.

Według Greenpeace, w niektórych miejscach poziom promieniowania to 1,7 mikroSiwertów na godzinę na wysokości metra nad ziemią, co jest znaczącym przekroczeniem normy bezpieczeństwa wynoszącej 0,23 mikroSiwertów na godzinę, tym bardziej że standardowa wysokość promieniowania w Tokio wynosi około 0,04 mikroSiwertów na godzinę.

Japonia stara się pokazać Fukushimę w jak najlepszej formie. (Fot. Getty Images)

Ministerstwo zapewniło, że będzie monitorować sytuację przed igrzyskami olimpijskimi, które rozpoczną się w Tokio 24 lipca 2020 r. Japoński rząd chce wykorzystać tę imprezę, by pokazać postępującą odbudowę regionu po tej potrójnej katastrofie.

20 marca odbędzie się natomiast ceremonia powitania ognia w Ishinomaki w prefekturze Miyagi, w Parku Pamięci o ofiarach tsunami - poinformował komitet organizacyjny igrzysk. Rozpalenie olimpijskiego ognia zaplanowano na 12 marca, tradycyjnie w starożytnej Olimpii.

Sztafeta odwiedzi wszystkie 47 prefektur i z tego powodu potrwa aż 121. Do tej pory ogień olimpijski wędrował w kraju gospodarza przez 100 dni. Igrzyska w Tokio odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku. Stolica Japonii była gospodarzem letniej olimpiady także w 1964 roku.

Czytaj więcej:

Kraje o najlepszej reputacji? Japonia na czele

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Advertisement