Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tiger Woods receives Presidential Medal of Freedom from Trump

Tiger Woods receives Presidential Medal of Freedom from Trump
43-letni zawodnik jest czwartym golfistą w historii, któremu wręczono Prezydencki Medal Wolności. (Fot. Getty Images)
US President Donald Trump has awarded golfer Tiger Woods the country's highest civilian honour, describing the 43-year-old as a 'true legend' who transformed golf and then fought through years of injury to return to the sport's summit.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Woods niespełna miesiąc temu wygrał wielkoszlemowy turniej - US Masters w Auguście. Był to jego 15. tytuł w zawodach tej rangi, ale pierwszy od 2008 roku. Na liście wszech czasów zwycięzców turniejów wielkoszlemowych (pozostałe to: U.S. Open, The Open Championship i PGA Championship) jest drugi. Większą liczbą zwycięstw - 18 - może się pochwalić jedynie Jack Nicklaus.

Kwietniowym triumfem i wrześniowym zwycięstwem w Tour Championship w Atlancie 43-letni Amerykanin zaliczył powrót do sukcesów po kilkuletnim okresie kłopotów zdrowotnych i osobistych. Podczas uroczystości w Waszyngtonie wygłosił pełną emocji przemowę, podczas której podkreślił rolę najbliższych. "Byliście ze mną na dobre i na złe. Bez waszego wsparcia nie stałbym tu dzisiaj" - słynny sportowiec zwrócił się tymi słowami do swojej matki, dwójki dzieci i obecnej partnerki Eriki Herman.

Wielu ekspertów określa Woodsa mianem najlepszego golfisty wszech czasów. Na czele rankingu światowego był przez rekordowe 683 tygodnie. W uzasadnieniu przyznania mu odznaczenia zaznaczono, że "jest jednym z najlepszych sportowców w historii i prawdziwą legendą", a jego odbudowanie się uznano za "jeden z najbardziej nieprawdopodobnych powrotów, jakie widziano w golfie czy jakimkolwiek innym sporcie".

Odbudowanie się Woodsa uznano za "jeden z najbardziej nieprawdopodobnych powrotów, jakie widziano w golfie czy jakimkolwiek innym sporcie". (Fot. Getty Images)

43-letni zawodnik jest czwartym golfistą w historii, któremu wręczono Prezydencki Medal Wolności. Wcześniej doceniono w ten sposób Arnolda Palmera, Charlie Sifforda i Nicklausa.

Trump nagrodził przed Woodsem w ten sposób wcześniej przedstawicieli innych sportów, m.in. graczy futbolu amerykańskiego Rogera Staubacha i Alana Page'a oraz pośmiertnie baseballistę Babe'a Rutha.

Prezydent USA jest zapalonym golfistą i właścicielem kilku pól. Na początku roku zagrał z Woodsem i był wśród osób, które złożyły gratulacje słynnemu zawodnikowi po kwietniowym triumfie w Auguście.

Prezydencki Medal Wolności przyznawany jest obywatelom amerykańskim oraz cudzoziemcom za szczególny wkład w dziedzinie bezpieczeństwa lub narodowych interesów Stanów Zjednoczonych, pokoju światowego, kultury, jak również innych znaczących dokonań w sferze publicznej.

Przygodę z golfem Woods rozpoczął, mając dwa lata. Rok później na dziewięciodołkowym polu w rodzinnej miejscowości Cypress w Kalifornii uzyskał wynik 48, a w wieku ośmiu lat zagrał dwie rundy z liczbą uderzeń odpowiednio 78 i 76, wygrywając mistrzostwa USA juniorów w najmłodszej grupie wiekowej (9-10). Był najmłodszym zawodnikiem, który wygrał turniej Masters. W 1997 triumfował w US Masters, mając wtedy 21 lat i trzy miesiące.

W 2009 roku, gdy był najlepiej zarabiającym sportowcem świata, stał się bohaterem skandalu obyczajowego. Na jaw wyszły wtedy jego liczne zdrady. Po roku rozwiódł się z pochodzącą ze Szwecji Elin Nordegren. Później był związany ze słynną alpejką Lindsey Vonn. Jego karierę przerywały także liczne problemy zdrowotne; przeszedł m.in. pięć operacji kręgosłupa i rozważał nawet zakończenie kariery.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 12.04.2024
  GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement