Menu

Three-time Formula 1 World Champion Niki Lauda to have a lane in Vienna

Three-time Formula 1 World Champion Niki Lauda to have a lane in Vienna
Niki Lauda zmarł 20 maja br. (Fot. Getty Images)
The three-time Formula One World Champion who died on May 20 at the age of 70, Austrian Niki Lauda, will have his lane in Vienna. It will lead to the VIP terminal and General Airport Center in Vienna-Schwechat.
Advertisement
News available in Polish

Wybór miejsca upamiętniającego tego znakomitego sportowca nie jest przypadkowy. Właśnie z tego lotniska odlatywał i przylatywał prowadząc samoloty, będąc właścicielem Towarzystwa Lotniczego.

"Niki Lauda był wyjątkową postacią nie tylko w austriackim sporcie. Cieszymy się, że jego małżonka Birgit wyraziła zgodę na naszą propozycję" - przyznali członkowie zarządu lotniska, Julian Jaeger i Guenther Ofner.

Upamiętni go także tablicą na frontonie Terminalu VIP.

W uroczystościach pogrzebowych 29 maja wzięło udział wielu gości honorowych, m.in. prezydent Austrii Alexander Van der Bellen, aktor i polityk Arnold Schwarzenegger, byli kierowcy F1: Gerhard Berger, David Coulthard, Nico Rosberg, Marc Webber, Jacky Ickx, mistrz świata Brytyjczyk Lewis Hamilton i jego kolega z zespołu Mercedesa Fin Valtteri Bottas, a także prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) Jean Todt.

Pojawili się również przedstawiciele innych dyscyplin, np. byli narciarze alpejscy Hermann Maier i Norweg Aksel Lund Svindal. Nie zabrakło aktora Daniela Bruehla, który wcielił się w Laudę w filmie "Wyścig".

Ze środowiskiem F1 Lauda związany był niemal przez całe życie. Jako kierowca Ferrari w 1975 i 1977 zdobył tytuł mistrzowski, a po raz trzeci w 1984 roku w barwach McLarena. W 1976 uczestniczył w bardzo poważnym wypadku, został wówczas dotkliwie poparzony, miał też uszkodzone płuca. Po sześciu tygodniach wrócił do rywalizacji. Właśnie o tych wydarzeniach opowiadał "Wyścig". Karierę Austriak zakończył w 1985 roku.

W późniejszych latach, w konsekwencji wspomnianego wypadku, miał dwie transplantacje nerki - w 1997 i 2005 roku.

Ostatnio pracował m.in. z Hamiltonem i Bottasem w teamie Mercedes GP, gdzie pełnił funkcję dyrektora.

Czytaj więcej:

Niki Lauda nie żyje. Legendarny kierowca Formuły 1 miał 70 lat

Formuła 1: Lauda zostanie pochowany w kombinezonie wyścigowym

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Advertisement