Menu

UK coronavirus crisis 'to last until spring 2021 and could see 7.9m hospitalised'

UK coronavirus crisis 'to last until spring 2021 and could see 7.9m hospitalised'
"Należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy aż 80 proc. populacji zostanie zarażonych Covid-19". (Fot. Getty Images)
The coronavirus epidemic in the UK will last until next spring and could lead to 7.9 million people being hospitalised, a secret Public Health England (PHE) briefing for senior NHS officials reveals.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W dokumencie tym - jak podkreśla gazeta - szefowie służby zdrowia zajmujący się zwalczaniem wirusa po raz pierwszy przyznali, że spodziewają się, iż będzie on krążył przez kolejne 12 miesięcy i doprowadzi do ogromnego dodatkowego obciążenia i tak już przeciążonej publicznej służby zdrowia (NHS).

Sugeruje on również, że szefowie służby zdrowia przygotowują się na to, że aż do 80 proc. Brytyjczyków zarazi się koronawirusem w tym czasie.

Prof. Chris Whitty, naczelny lekarz Anglii, wcześniej mówił o tej liczbie jako o najgorszym scenariuszu i sugerował, że w rzeczywistości będzie ona mniejsza. Według "Guardiana", z dokumentu jasno wynika jednak, że oczekuje się, że cztery na pięć osób w Wielkiej Brytanii zakazi się wirusem.

"Należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy aż 80 proc. populacji zostanie zarażonych Covid-19, a nawet 15 proc. (7,9 mln osób) może wymagać hospitalizacji" - napisano w dokumencie, który, jak pisze "The Guardian", przedstawia najnowsze oficjalne przemyślenia na temat tego, jak poważny wpływ może mieć infekcja zarówno na zdrowie publiczne, jak i na NHS, policję, straż pożarną i transport.

Został on opracowany w ostatnich dniach przez zespół PHE do spraw przygotowania i reagowania na sytuacje kryzysowe i został zatwierdzony przez dr Susan Hopkins, główną urzędniczkę PHE zajmującą się epidemią. Pismo udostępniono szefom szpitali i starszym rangą lekarzom NHS w Anglii.

"Przyznanie, że wirus będzie sprawiał problemy przez kolejny rok, wydaje się podważać nadzieję, że nadejście cieplejszej pogody tego lata zabije go" - pisze gazeta.

"The Guardian": Jak Wielka Brytania będzie nadal funkcjonować normalnie? (Fot. Getty Images)

W dokumencie napisano również, że szacunkowo ok. 500 tys. spośród 5 milionów ludzi uznanych za niezbędnych ze względu na pracę "w podstawowych usługach i infrastrukturze krytycznej" będzie chorować w każdym momencie w czasie miesięcznego szczytu epidemii. Te 5 milionów obejmuje milion pracowników NHS i 1,5 miliona osób zajmujących się opieką społeczną.

W dokumencie postawiono pytania, jak Wielka Brytania będzie nadal funkcjonować normalnie, skoro w ciągu miesiąca największej aktywności Covid-19 kaszel będzie miało jednocześnie co najmniej 10 proc. osób w Wielkiej Brytanii. Tymczasem według przedstawionych w czwartek przez premiera Borisa Johnsona wytycznych, każdy, kto ma kaszel, powinien się odizolować na co najmniej siedem dni.

Czytaj więcej:

Boris Johnson: "Muszę być szczery, wiele rodzin straci bliskich"

Brytyjskie media: Zakaz masowych zgromadzeń możliwy od następnego weekendu

Rząd UK: 4-miesięczna kwarantanna dla wszystkich powyżej 70 lat

12 tys. Polaków zgłosiło chęć powrotu do kraju. Pierwsze samoloty wylatują dzisiaj

W związku z koronawirusem królowa opuściła Pałac Buckingham

Znaczny wzrost liczby zgonów w UK. Jedna z ofiar miała mniej niż 60 lat

Rząd UK wzywa przemysł: Przestawcie się na produkcję respiratorów

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 10.05.2021
  GBP 5.2823 złEUR 4.5631 złUSD 3.7493 złCHF 4.1651 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement