Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The leaders of PO, PSL, Polski 2050 and the New Left signed a coalition agreement

The leaders of PO, PSL, Polski 2050 and the New Left signed a coalition agreement
Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej: Adam Szlapka, Marcin Kierwinski, Donald Tusk i Barbara Nowacka podczas spotkania z prezydentem Dudą 24 października br. (Fot. JANEK SKARZYNSKI/AFP via Getty Images)
The coalition's candidate for prime minister is the head of PO, Donald Tusk. The president of PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, and the head of the Left club, Krzysztof Gawkowski, are to become deputy prime ministers - according to the coalition agreement published today and signed by representatives of the opposition parties.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dzisiaj w południe w Sejmie doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia.

W umowie wskazano, że kandydatem koalicji na premiera rządu jest lider PO Donald Tusk. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz jest kandydatem na pierwszego wicepremiera, zaś szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski na wicepremiera.

Kandydatem na marszałka Sejmu jest lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. do 13 listopada 2025 r., a od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji Włodzimierz Czarzasty.

Koalicja Obywatelska wskaże dwóch, a PSL jednego wicemarszałka Sejmu na okres całej kadencji. Nowa Lewica wyznaczy jednego wicemarszałka Sejmu na okres od 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r., z kolei od dnia kolejnego funkcję tę ma pełnić osoba wskazana przez Polskę 2050.

Senator KO Małgorzata Kidawa-Błońska ma do 13 listopada 2025 pełnić funkcję marszałka Senatu, następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską.

W przypadku prezydium Senatu, koalicja ma zgłosić czterech wicemarszałków, po jednym wskazanych przez KO, PSL, Polskę 2050 i Nową Lewicę.

Umowa przewiduje, że wszystkie decyzje w ramach koalicji mają zapadać w drodze konsensusu, a wymienione kluby parlamentarne będzie obowiązywała dyscyplina głosowania nad przedstawianymi projektami ustaw i uchwał przygotowanych przez koalicyjny rząd oraz uzgodnionymi przez kluby parlamentarne projektami inicjowanymi przez grupę posłów.

Wśród głównych kierunków wspólnej polityki znalazły się takie punkty jak:

- przywrócenie porządku prawnego, zachwianego przez działania poprzedników. Sądy będą wolne od nacisków politycznych, prokuratura będzie niezależna i apolityczna

- powrót do przewidywalności systemu podatkowego

- przywrócenie transparentności finansów publicznych

- wprowadzenie kryteriów naboru na stanowiska w spółkach Skarbu Państwa

- stabilizacja sytuacji na rynkach rolnych

- naprawa mediów publicznych

- rozdział Kościoła od państwa

- przywrócenie autonomii uczelni oraz odpolitycznienie kultury i unormowanie statusu zawodowego artystów

- zlikwidowane zostanie Centralne Biuro Antykorupcyjne, a jego zasoby i kompetencje przekazane do innych służb, m.in. do pionu zwalczania przestępstw korupcyjnych w Centralnym Biurze Śledczym Policji.

Umowa wchodzi w życie z chwilą podpisania, a zmiana jej treści wymaga formy pisemnej i akceptacji wszystkich stron.

Czytaj więcej:

Zarząd PO upoważnił Donalda Tuska do rozmów koalicyjnych. Tusk kandydatem na premiera

Prezydent: Jest dwóch poważnych kandydatów na premiera. Pierwsze posiedzenie Sejmu 13 listopada

CBOS: Ponad połowa Polaków wyraża zadowolenie z wyniku wyborów parlamentarnych

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement