Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The Swedish MP again calls for the return of the Łaski Statute to Poland

The Swedish MP again calls for the return of the Łaski Statute to Poland
Statut Łaskiego z 1506 roku to pierwszy wydany drukiem zbiór praw Królestwa Polskiego sięgających czasów króla Kazimierza Wielkiego. (Fot. Twitter/@ludka142)
Swedish parliamentarian Bjoern Soeder again asked the government in Stockholm to return to Poland the Statute of Łaski from 1506. The chance for a positive decision is greater this time: the right-wing Swedish Democrats party, to which the politician belongs, supports the conservative cabinet of Prime Minister Ulf Kristersson.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W lipcu ówczesna socjaldemokratyczna minister spraw zagranicznych Ann Linde odmówiła przekazania dokumentu Polsce. Polityk w odpowiedzi udzielonej Soederowi, powołała się na "restrykcyjną praktykę w sprawie zwrotu łupów wojennych, stosowaną przez większość państw".

"Takie podejście jest charakterystyczne nie tylko dla Szwecji. Łupy wojenne z XVII wieku są legalnymi zdobyczami zgodnie z ówczesnym prawem międzynarodowym" - podkreśliła Lind.

Soeder w nowym zapytaniu skierowanym do szefa szwedzkiej dyplomacji Tobiasa Billstroema, który zastąpił Linde, powołuje się na dodatkowe informacje z Biblioteki Uniwersyteckiej w Uppsali, gdzie przechowywany jest Statut Łaskiego.

W opinii szwedzkich bibliotekarzy, "większość dowodów wskazuje, że dokument nie trafił do Szwecji drogą grabieży w XVII wieku", czyli potopu szwedzkiego (1655-60). "Na tytułowej stronie księgi znajduje się podpis króla Gustawa II Adolfa oraz rok 1616. To za wcześnie na łupy wojenne. Pierwsza usankcjonowana przez państwo szwedzkie grabież miała miejsce podczas okupacji Rygi w 1621 roku" - podkreśla ekspertyza działu specjalnego Biblioteki Uniwersyteckiej w Uppsali.

Według bibliotekarzy, "nie było zwyczajem, aby król podpisywał księgi pozyskane jako łupy wojenne". "Sugeruje to natomiast, że księga była prezentem od wysoko postawionej osoby, której dzisiaj nie możemy zidentyfikować, a Gustaw II Adolf docenił dar i włączył go do swojego księgozbioru" - uważają szwedzcy eksperci. Soeder zauważa, że "zwrot Statutu Łaskiego powinien być mniej problematyczny, gdyż nie wydaje się być łupem wojennym".

W uzasadnieniu parlamentarzysta przytacza przykłady wsparcia, jakiego Polska udzieliła Szwecji. W 2018 roku polscy strażacy pomagali gasić pożary lasów, a Polska jako jeden z pierwszych krajów ratyfikował wejście Szwecji do NATO. Billstroem na wyrażenie stanowiska ma czas do 16 listopada.

Czytaj więcej:

UK: Uchodźczyni z Ukrainy rozpoznała na zdjęciu swój bojler na rosyjskim czołgu

Szwedzki parlamentarzysta chce oddać Polsce dokument zrabowany przez Szwedów w XVII wieku

Londyńskie muzeum zwróci Nigerii zagrabione dzieła z XIX wieku

Premier Polski: II wojna światowa nigdy nie została rozliczona. Musimy wołać o sprawiedliwość

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.06.2024
    GBP 5.0181 złEUR 4.2817 złUSD 3.9501 złCHF 4.3756 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement