Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The Seym established 2022 as the Year of Wanda Rutkiewicz

The Seym established 2022 as the Year of Wanda Rutkiewicz
Rutkiewicz brawurowo wdarła się w męski świat wspinaczy, często słysząc słowa, że "baby się do niego nie nadają, bo są słabsze". (Fot. Wikipedia/Seweryn Bidziński)
Yesterday the Seym established 2022 as the Year of Wanda Rutkiewicz. 'On the 30th anniversary of the death of Wanda Rutkiewicz, the Sejm of the Republic of Poland pays tribute to one of the most outstanding mountaineers in the world' - emphasized the resolution.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wskazano w uchwale, Rutkiewicz "od dziecka wykazywała zainteresowanie sportem, a miłość do gór rozbudziła w niej wyprawa w pasmo Rudaw Janowickich w czasie studiów". "Po ukończeniu kursu taternickiego brawurowo wdarła się w męski świat wspinaczy, często słysząc słowa, że baby się do niego nie nadają, bo są słabsze" - podkreślono.

"Pokonywała bariery, została prekursorką kobiecych zespołów górskich, bo nie godziła się, by zdolne alpinistka były wyłącznie broszkami w męskich wyprawach. Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i inteligencją" - wskazano.

Jak również zauważono, w górach Rutkiewicz czuła wolność. "Góry traktowała jako przestrzeń wyjątkowej rywalizacji, pragnęła zwycięstwa nad nimi. Wygrywała walki w Tatrach, Alpach, Andach, Pamirze, Hindukuszu, Himalajach, często były to pierwsze przejścia kobiece" - podkreślono.

16 października 1978 r. Rutkiewicz zdobyła - jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie - najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Tego samego dnia Karol Wojtyła został papieżem. Rok później w czasie wizyty w Polsce Jan Paweł II powiedział do Rutkiewicz: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko".

Rutkiewicz była także pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2. "Rywalizacja z górami związana była z ogromnym ryzykiem, bez którego nie potrafiła żyć. Góry były jej światem, pozwalały na wyjątkowe doznania intelektualne i estetyczne, wpinanie uznawała bowiem za twórczość" - podkreślono w uchwale.

Wanda Rutkiewicz zyskała sławę, a jej wyczyny były znane na całym świcie. Walkę o zdobycie ośmiotysięczników nazywała "Karawaną marzeń", a jej osiągnięcia sportowe budziły podziw. Jak napisano w uchwale, "dodatkowo urzekała wdziękiem, urokiem i niezwykłym darem opowiadania o górach".

Wanda Rutkiewicz zaginęła 12 maja 1992 roku w drodze na dziewiąty ośmiotysięcznik - Kanczendzongę. Od tamtej chwili jej losy nie są znane, a jej ciała nie odnaleziono. Po kilku latach sąd w Warszawie za datę jej śmierci uznał 13 maja 1992 r.

"Wanda Rutkiewicz zdobyła wiele nagród i odznaczeń. Rzeczywiście, nikt tak jak Polka nie walczył o przełamanie męskiej hegemonii w światowym alpinizmie i właściwą w nim rolę kobiet" - podkreślono w uchwale.

Czytaj więcej:

Koniec wyprawy Polaków na Lhotse. "Jest skrajnie niebezpiecznie"

Bargiel rezygnuje z Mount Everestu. "Ja tego ryzyka nie akceptuję"

35 lat temu Polacy jako pierwsi w historii stanęli zimą na Czo Oju

Himalaista Janusz Gołąb: Interesuje mnie styl wspinaczki, a nie komercja [wywiad]

Polscy himalaiści podzieleni w kwestii pierwszego zimowego wejścia na K2

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement