Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The Netherlands has learned the hard way that Putin cannot be trusted with gas

The Netherlands has learned the hard way that Putin cannot be trusted with gas
Widok na terminale ciekłego gazu ziemnego (LNG) na Maasvlakte w Rotterdamie. (Fot. KOEN VAN WEEL/ANP/AFP via Getty Images)
Poland has warned for years against getting too close to Russia on the gas issue, but the Netherlands focused on the economic aspect, ignoring geopolitics. Now it is finding out firsthand that Putin cannot be trusted with gas, the 'NRC' daily wrote yesterday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W tekście "Jak Holandia oddała rynek gazu Putinowi" podkreślono, że podwaliny pod obecny kryzys energetyczny w Holandii położono już lata temu.

Gazeta przypomina, że podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu, która odbyła się 30 kwietnia 2006 r. w Brukseli, ówczesny minister obrony w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Radosław Sikorski porównał niemiecko-rosyjską współpracę przy budowie gazociągu Nord Stream do paktu Ribbentrop-Mołotow.

"Polska, która jest członkiem UE od 2004 roku, już wtedy przewidywała podwójną agendę Rosji" – napisał "NRC". Tymczasem kilka tygodni po wystąpieniu Sikorskiego w Brukseli holenderska spółka Gasunie ogłosiła, że zamierza przystąpić do niemiecko-rosyjskiego projektu i "czeka na decyzję Gazpromu w tej sprawie".

Ówczesny premier Holandii Jan Peter Balkenende i Władimir Putin po podpisaniu porozumienia o włączeniu holenderskiego giganta gazowego Nederlandse Gasunie NV do gazociągu bałtyckiego, 6 listopada 2007 r. (Fot. MIKHAIL METZEL/AFP via Getty Images)

Udział Holandii w Nord Stream był pośrednim skutkiem liberalizacji rynku energii w tym kraju. Holandia postanowiła otworzyć rynek energii elektrycznej w 1998 r., a rynek gazu w 2000 r. "Energia straciła swoją funkcję użytkową i stała się przede wszystkim produktem komercyjnym" – wskazuje "NRC".

W 2002 roku Uniwersytet w Groningen wraz z Gasunie i Gazpromem otworzył Delta Energy Institute, instytut szkoleniowy w zakresie zarządzania energią, w którym przeszkolonych zostało kilkudziesięciu menedżerów Gazpromu - przypomina gazeta i zauważa, że szkolenie odbyło tam dwóch członków obecnego ścisłego kierownictwa Gazpromu, z których jeden mówi płynnie po niderlandzku.

"Putin postrzegał handel gazem przede wszystkim jako instrument budowania władzy politycznej" - ocenia na łamach "NRC" ekspert ds. energii Geert Greving. "Natomiast my skupiliśmy się na aspekcie ekonomicznym i nie zwracaliśmy zbytniej uwagi na konsekwencje geopolityczne" – dodaje.

Czytaj więcej:

Europa walczy z inflacją. Rekordowe wskaźniki m.in. w Niemczech i Holandii

Holandia: Banki muszą być gotowe na to, że nie wszystkie udzielone pożyczki zostaną spłacone

Co dziesiąte gospodarstwo domowe w Holandii ma ponad 100 tys. euro oszczędności

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement