Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The Conversation: Covid-19 infection decreased worldwide in May, but incidence remains high

The Conversation: Covid-19 infection decreased worldwide in May, but incidence remains high
Pomimo spadku liczby zakażeń, pandemia wciąż budzi obawy naukowców. (Fot. Getty Images)
In May 2021, the world saw a reassuring decline in new cases of coronavirus infection, but the number of cases is still very high overall, with global statistics masking huge differences between countries and regions, reports The Conversation.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Globalne wprowadzanie szczepionki również postępuje powoli, a większość świata nadal jest podatna na Covid-19. Czynniki te oznaczają, że istnieje możliwość dalszego wzrostu zachorowań, takiego jak ten zaobserwowany w Indiach - wskazuje Michael Head, starszy pracownik naukowy na Uniwersytecie Southampton w Anglii, w tekście zamieszczonym w brytyjskiej edycji portalu The Conversation.

W których krajach nastąpi największy wzrost liczby zachorowań na Covid-19? Jeśli chodzi o kraje, gdzie liczba zachorowań wzrasta najszybciej, strona internetowa Our World in Data wymienia Laos, Timor Wschodni, Tajlandię, Kambodżę, Fidżi i Mongolię. Liczba zachorowań na Covid-19 podwoiła się tam w najkrótszym czasie - od 16 do 23 dni; dla porównania, wskaźnik podwojenia dla Indii przed drugą falą zachorowań wynosił 43 dni. Jeśli chodzi o kraje, gdzie liczba zgłoszonych zgonów podwaja się obecnie najszybciej, są to Timor Wschodni, Tajlandia, Mongolia, Kambodża i Urugwaj - zakres: od 4 do 31 dni.

Dla krajów takich jak Laos, Tajlandia, Kambodża, a także Wietnam (jak dotąd bardzo chwalony za radzenie sobie z epidemią koronawirusa), problemem jest wysoka podatność na Covid-19. W przeszłości odnotowano tam niewiele przypadków zachorowań, więc naturalna odporność jest niska, a teraz pojawiają się ogniska choroby w sytuacji braku możliwości pozyskania dużej liczby szczepionek. Dlatego zasięg szczepień jest niski. Tajlandia i Wietnam podały pierwszą dawkę szczepionki odpowiednio tylko 2 proc. i 1 proc. swoich populacji.

W Japonii, która wkrótce będzie gospodarzem Olimpiady, pomimo zwiększenia dystrybucji szczepionek w ciągu ostatniego miesiąca, program przebiega powoli, a pierwszą dawkę otrzymało mniej niż 4 proc. populacji. Zdaniem autora tekstu Olimpiada nie powinna się odbyć w tym roku.

Jak diagnozuje ekspert, Ameryka Łacińska nadal doświadcza ogromnego obciążenia Covid-19, a zatem jest również narażona na ryzyko. Argentyna, Urugwaj, Kostaryka i Kolumbia nadal znajdują się w pierwszej dziesiątce krajów pod względem dziennej liczby nowych potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na 1 milion mieszkańców. Z drugiej strony, Afryka Subsaharyjska - z pewnymi wyjątkami - stosunkowo dobrze poradziła sobie z pandemią, a kraje chwalone za wczesną i zdecydowaną reakcję, wyciągnęły wnioski z zachodnioafrykańskiej epidemii Eboli w latach 2013-16.

Ale Head zastrzega, że wnioski muszą być ostrożne. Tworzenie wysokiej jakości danych w czasie rzeczywistym podczas sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego jest skomplikowane, a w większości części świata dane są niekompletne i dostarczane powoli, np. zakres transmisji w obozach dla uchodźców i w miejscach konfliktów jest w dużej mierze nieznany. Niektóre wrażliwe obszary mogą pozostać niezauważone - informuje.

Jak dodaje Head, na przekazywanie danych może mieć również wpływ lokalna polityka. Niektóre kraje, takie jak Tanzania, postanowiły zbagatelizować powagę Covid-19. Były prezydent Tanzanii John Magufuli zmarł w marcu 2021 r., a w wiadomościach sugerowano, że mógł umrzeć na Covid-19 w związku z doniesieniami o niekontrolowanych ogniskach epidemii w całym kraju i gwałtownym wzroście liczby zgonów. Oficjalnie jednak wpływ koronawirusa w Tanzanii jest niewielki.

Podobnie Białoruś zgłasza niskie wskaźniki zgonów (27,8 na 100 tys. mieszkańców), nie chcąc uznać Covid-19 za poważne zagrożenie. Jednak Instytutu Metryki i Oceny Zdrowia (IMHE) z Seattle w USA modeluje rzeczywisty wskaźnik umieralności w tym kraju jako jeden z najwyższych na świecie - 472,2 na 100 tys. mieszkańców. Modelowanie IHME stawia Azerbejdżan na szczycie tej listy, ze wskaźnikiem zgonów 672,7 w porównaniu do oficjalnych danych 46,3 na 100 tys.

Jak wskazuje Head, pod wieloma złożonościami pandemii Covid-19 kryje się prosta hipoteza: jeśli koronawirus zostanie wprowadzony do podatnej populacji, a ludzie będą mogli się ze sobą kontaktować, nastąpi znaczna transmisja społeczna. W latach 2020 i 2021 było to widoczne na całym świecie, w tym ostatnio w Indiach.

Założony w 2011 r. w Australii portal ma swoje edycje w kilku krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, USA, Afryce, Francji, Kanadzie, Indonezji i Hiszpanii. Jest to sieć niekomercyjnych mediów, które publikują w internecie teksty napisane przez naukowców i badaczy.

Czytaj więcej:

4,6 mln Polaków w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19

Prawie połowa Holendrów zamierza spędzić wakacje w kraju

Brytyjski rząd skrytykowany za sposób walki z pandemią

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement