Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The 16th KINOTEKA Polish Film Festival has started!

The 16th KINOTEKA Polish Film Festival has started!
Dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie Robert Szaniawski podczas wczorajszej gali otwarcia KINOTEKI zachęcał do spotkań z polskimi filmami. (Fot. AC/Londynek.net)
A retrospective of the duo Joanna Kos-Krauze / Krzysztof Krauze, the latest Polish genre films, pearls of interwar cinema in tribute to the 100th anniversary of regaining independence by Poland, meetings with artists - this is how the KINOTEKA festival, which began yesterday and will last until March 29, will look like.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

16. edycja Festiwalu Polskich Filmów KINOTEKA powróciła, by podzielić się tym, co najnowsze w polskiej kinomatografii i kulturze, jak również z mniej znanymi, archiwalnymi skarbami, które czekają na ponowne odkrycie.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się we współpracy z prestiżowymi instytucjami kultury w Londynie, takimi jak Barbican Centre, BFI Southbank, Regent Street Cinema, ICA, Calvert 22. Po raz pierwszy do grona festiwalowych partnerów dołączyły podczas tej edycji takie organizacje jak JW3, Ognisko Polskie i Print Room at The Coronet.

Organizatorem Festiwalu Polskich Filmów KINOTEKA jest Instytut Kultury Polskiej w Londynie, we współpracy z Pola Arts Foundation. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Filmowy (PISF), przy wsparciu NP/SP Film.

Podczas wczorajszej Gali Otwarcia pokazany został ostatni wspólny film Krzysztofa Krauze i Joanny Kos –Krauze pt. "Ptaki śpiewają w Kigali". Film pokazuje, czym staje się życie dla dwóch kobiet, które cudem uniknęły śmierci podczas ludobójstwa w Ruandzie. Pokaz zakończyła dyskusja z reżyserką.

W BFI Southbank będzie można śledzić kontynuację retrospektywy z pokazami największych dzieł duetu: "Mój Nikifor" (2004) i "Papusza" (2013) oraz filmami biograficznymi pokazującymi historie polskich obywateli, których życie stało się nieustanną walką z przeciwnościami losu, a jednak udało im się stworzyć ponadczasowe dzieła. Po każdym pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką, które będzie okazją do poznania szczegółów na temat fascynującej i kreatywnej współpracy pary.

W tym roku sekcja Nowe Kino Polskie pokazywana będzie w kinach Regent Street Cinema, ICA i JW3, gdzie wyświetlonych zostanie aż 10 nowych filmów polskiego kina, połowa wyreżyserowana przez kobiety. 15 marca w JW3 będzie można zobaczyć "Dzikie Róże" Anny Jadowskiej – opowieść o samotności młodej matki i jej rozpaczliwej walce o zaakceptowanie własnego losu.

10 marca w Regent Street Cinema odbędzie się pokaz filmu "Amok" Kasi Adamik – opowieść oparta na prawdziwej historii człowieka, który popełnił morderstwo, a potem opisał je w swojej powieści. Po drugiej stronie spektrum znajduje się "Człowiek z Magicznym Pudełkiem" Bodo Kox’a (9 marca, Regent Street Cinema) – unikatowa propozycja sci-fi, która łączy w sobie elementy Memento, Blade Runner i The Time Traveler’s Wife.

Jako część Nowego Kina Polskiego 11 marca (Regent Street Cinema) pokazana zostanie również "Sztuka Kochania". Historia Michaliny Wisłockiej, film o życiu polskiej seksuolożki, która napisała przełomowy poradnik, rozpoczynając tym samym rewolucję seksualną w komunistycznej Polsce.

2018 to niezwykle ważny rok dla Polski ze względu na przypadającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Jako część tych wyjątkowych obchodów, KINOTEKA przedstawi specjalnie wyselekcjonowaną kolekcję filmów stworzonych w dwudziestoleciu międzywojennym XX wieku. W tej unikalnej sekcji znajdują się wszystkie rodzaje filmów, od dramatów poprzez komedie, aż po niezwykle mało dostępne polskie filmy nieme (m.in. "Manewry Miłosne" z 1935 r., "Czy Lucyna to dziewczyna?" z 1934 czy "Bestia" z 1917).

We współpracy z National Centre for Jewish Film, KINOTEKA pokaże również "Der Purimspiler" (ang. The Jester, 1937), świeżo odrestaurowany musical nakręcony w języku jidysz oraz film "Dzieci Ireny Sendlerowej" (2009).

Festiwalowi towarzyszyć też będą warsztaty z mistrzami polskiego kina i plakatu filmowego

KINOTEKA zakończy się w tym roku na specjalnej Gali Zamknięcia w Barbican Centre 29 marca. Pokazany wówczas zostanie cyfrowo odrestaurowany Zew Morza (1927) w reżyserii Henryka Szaro – epicka opowieść miłosna łącząca kino morza i romans.

Pełen program festiwalu można znaleźć TUTAJ.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement