Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Scottish distillery launches 'carbon neutral' pea gin

Scottish distillery launches 'carbon neutral' pea gin
Taki gin pije się bez... śladu węglowego. (Fot. Twitter/@Arbikie Gin)
A Scottish distillery launched a climate-friendly gin made from peas, after five years of research found that it removes more carbon dioxide from the environment than it creates.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Postępujący kryzys klimatyczny skłania coraz więcej firm do opracowywania nowych, bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań. Jednym z ciekawszych pomysłów na zmniejszenie emisji CO2 podczas wytwarzania swoich produktów wykazała się ostatnio pewna szkocka destylarnia. Opracowano tam innowacyjny gin na bazie groszku.

Firma Arbikie Distillery, rodzinna destylatornia położona w Szkocji, tak znacząco ograniczyła emisję dwutlenku węgla w procesie wytwarzania ginu z groszku, że zredukowała ślad węglowy do ujemnego poziomu.

Śladem węglowym określamy sumę emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez konkretną osobę, organizację lub produkt. Innowacyjny trunek zyskał dzięki temu status "pozytywnego dla klimatu". Termin ten odnosi się do produktów, których wytwarzanie nie tylko nie niesie ze sobą emisji CO2 do atmosfery, ale przynosi korzyści środowisku naturalnemu.

"Z roku na rok obserwujemy zmiany pogody, terminów zbiorów i jakości plonów, co uzmysławia nam, że trzeba szukać sposobów rozwiązania kryzysu klimatycznego. Produkując pierwszy na świecie gin pozytywny dla klimatu, podejmujemy wstępne kroki w celu poprawy naszego wpływu na środowisko, jednocześnie pokazując, co można osiągnąć, gdy naukowcy i przedsiębiorstwa o podobnych poglądach spotykają się, by działać razem" - wyjaśnia Kirsty Black z Arbikie Distillery.

Black poświęciła pięć lat na prowadzenie badań na Abertay University and the James Hutton Institute w Szkocji, gdzie zbadała możliwość wykorzystania w przemyśle piwowarskim i gorzelniczym roślin strączkowych, takich jak groszek i fasola, które są ekologicznym surowcem.

Szkocki gin zyskał status "pozytywnego dla klimatu" także dzięki temu, że znaleziono zastosowanie dla wszystkich produktów ubocznych destylacji trunku. Pozostałości groszku, który został użyty do wytworzenia alkoholu, spożytkowano bowiem jako paszę. Okazało się bowiem, że resztki drożdży i białka grochu z powodzeniem można przeznaczyć na pożywienie dla zwierząt.

Black zdradza, że ma w planach przeprowadzenie badań w celu ustalenia, czy owo białko może być spożywane także przez ludzi. 

Czytaj więcej:

Whisky z Lidla za £13,49 uznana za najlepszą na świecie

Irlandczycy coraz częściej "zdradzają" piwo

Polska wódka chroniona w Chinach

Zamiast piwa, wino w puszkach. Amerykanie zmieniają nawyki

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement