Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

EC chief: We can find a solution to the Northern Ireland Protocol dispute

EC chief: We can find a solution to the Northern Ireland Protocol dispute
Ursula von der Leyen zauważyła, że stosunki UE z Wielką Brytanią uległy poprawie. (Fot. PAUL FAITH/AFP via Getty Images)
The President of the European Commission, Ursula von der Leyen, who is on a visit to Ireland, assessed yesterday that relations with the UK have improved since Rishi Sunak became its Prime Minister and is confident that a solution can be found to the Northern Ireland Protocol dispute.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dodała jednak, że konsekwencji Brexitu nie da się go całkowicie usunąć. Podkreśliła także, że nie może być powrotu do "twardej granicy" między Irlandią a Irlandia Północną.

Wielka Brytania i Unia Europejska od miesięcy prowadzą negocjacje w sprawie modyfikacji protokołu północnoirlandzkiego, na co naciska Londyn, ale na razie nie osiągnęły porozumienia.

Protokół stanowi część umowy między Wielką Brytanią a UE o warunkach Brexitu. Jego celem było utrzymanie otwartej granicy między Irlandią Północną a należącą do UE Republiką Irlandii, ale ubocznym skutkiem okazały się zakłócenia w handlu między Irlandią Północną a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa.

Wobec braku postępu w negocjacjach latem rząd Borisa Johnsona złożył w parlamencie projekt ustawy, która pozwala Wielkiej Brytanii jednostronnie usunąć niektóre zapisy, na co UE odpowiedziała wszczęciem postępowania naruszeniowego.

Występując wczoraj w irlandzkim parlamencie von der Leyen oznajmiła, że od czasu, gdy stanowisko premiera przejął Sunak, stosunki UE z Wielką Brytanią są lepsze niż były za czasów Johnsona i Liz Truss.

Oceniła, że są one "naznaczone nowym, bardziej pragmatycznym duchem, ponieważ Unia Europejska i Wielka Brytania są nadal członkami tej samej rozszerzonej rodziny, nawet jeśli nie mieszkamy już w tym samym domu".

"Moje kontakty z premierem Sunakiem są zachęcające i ufam, że możemy znaleźć drogę. Jeśli w Wielkiej Brytanii jest wola polityczna, jestem bardzo przekonana, że możemy osiągnąć pozytywne zakończenie" - mówiła szefowa KE.

Jak dodała, wierzy, iż zastosowanie zdrowego rozsądku i skupienie się na kwestiach, "które naprawdę mają znaczenie w Irlandii Północnej", będzie oznaczało postęp w rozwiązywaniu praktycznych problemów, z którymi się ona boryka.

"Ale konsekwencje Brexitu i rodzaju Brexitu wybranego przez Wielką Brytanię, nie mogą być całkowicie usunięte" - ostrzegła von der Leyen.

"Rozwiązania, które znajdziemy, muszą zapewnić dalsze funkcjonowanie jednolitego rynku w Irlandii i innych miejscach w Unii Europejskiej. Myślę, że jeśli obie strony będą wrażliwe w kwestii tej delikatnej równowagi, rozwiązanie jest w zasięgu ręki. Uważam, że mamy obowiązek je znaleźć" - podkreśliła.

Czytaj więcej:

Brytyjskie media: Rząd planuje unieważnić protokół północnoirlandzki

Rząd UK złożył projekt ustawy zmieniającej protokół północnoirlandzki

Czym jest protokół północnoirlandzki i o co spierają się Londyn i Bruksela?

Izba Gmin przyjęła projekt ustawy zmieniającej protokół północnoirlandzki

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 02.06.2023
  GBP 5.2543 złEUR 4.5148 złUSD 4.1903 złCHF 4.6332 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement