Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Swiss to vote on EU immigration cap on Sunday

Swiss to vote on EU immigration cap on Sunday
It may be known for its liberal social values and tolerance of linguistic diversity, but on Sunday Switzerland will ask its citizens whether to limit the number of immigrants crossing its borders.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Populistyczna, liberalno-prawicowa SVP chce ograniczenia imigracji poprzez przywrócenie limitów dotyczących zagranicznych pracowników. Zostały one zniesione, gdy Szwajcaria podpisała z UE umowę o swobodnym przepływie obywateli, co miało zagwarantować Szwajcarom pierwszeństwo w dostępie do unijnego rynku pracy.

W sondażu przeprowadzonym pod koniec stycznia 43 proc. respondentów zapowiedziało, że będzie głosować za przyjęciem inicjatywy SVP; 50 proc. Szwajcarów deklarowało, że zagłosuje przeciw. Nie wiadomo, jak teraz zagłosuje 7 proc. niezdecydowanych.

Rada Federalna, czyli szwajcarski rząd, środowiska biznesowe i związki zawodowe apelują do Szwajcarów, by zagłosowali przeciw ograniczaniu imigracji.

Od czasu, gdy w 2002 roku weszło w życie porozumienie między Bernem a UE dotyczące swobodnego przepływu obywateli, około 80 tys. przybyszów z krajów Unii zamieszkało w Szwajcarii. Według SVP, ta imigracja jest źródłem wszystkich problemów kraju, od niedoboru mieszkań, przez tłok w środkach transportu publicznego po ogólne obniżenie poziomu życia.

Rząd zapewnia, że jest dokładnie odwrotnie i to właśnie napływowi pracowników z zagranicy Szwajcaria zawdzięcza to, że w latach, w których załamała się koniunktura w Unii, gospodarka Szwajcarii rosła bardzo szybko. W kraju utrzymuje się też niskie bezrobocie, sięgające ledwie 3,5 proc.

W Szwajcarii rośnie liczba imigrantów pochodzących z krajów unijnych, podczas gdy napływ ludzi z innych regionów utrzymuje się od lat na tym samym poziomie. W listopadzie 2013 roku w ośmiomilionowej Szwajcarii mieszkało 1,88 mln cudzoziemców, z czego 1,25 mln to osoby z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Islandia, Liechtenstein i Norwegia). Najwięcej osób przybywa do Szwajcarii z Niemiec, Włoch, Portugalii i Francji.

W styczniu Rada Federalna zdecydowała, że obywatele UE, którzy przyjeżdżają do tego kraju w poszukiwaniu pracy, nie będą mieli prawa do pomocy społecznej; dotyczyć to będzie również ich rodzin. Ponadto osoby pochodzące z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie będą mogły zakładać tam działalności gospodarczej, jeśli były bezrobotne przez ostatnie 12 miesięcy.

Już w 2012 roku władze w Bernie przywróciły ograniczenia liczby wydawanych zezwoleń na pobyt długoterminowy, przyznawanych obywatelom ośmiu krajów, które weszły do Unii w 2004 r.: Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier. Wiosną 2013 postanowiono przedłużyć te restrykcje o kolejny rok i rozszerzyć je na pozostałe państwa UE.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement