Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Survey: Every second employee in Poland discloses how much he earns at work

Survey: Every second employee in Poland discloses how much he earns at work
Połowa Polaków nie ma problemu z podaniem innym informacji o swoich zarobkach. (Fot. Getty Images)
50 percent of Polish employees have no problem sharing information about their remuneration, according to a survey of 16,000 employees. employees in 16 countries. Four out of ten employees in Poland know how much their closest colleague in a similar position earns.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według autorów badania, konkurencja na rynku pracy oraz rosnący nacisk na indywidualność i dobre samopoczucie pracowników prowadzą do coraz bardziej elastycznego systemu wynagrodzeń. Rośnie również zapotrzebowanie na transparentność w tym obszarze – nie tylko na poziomie legislacyjnym i postanowień UE, ale również w odczuciach i potrzebach pracowników.

"Ponad połowa (50 proc.) badanych pracodawców z Europy otwarcie i przejrzyście komunikuje o stosowanej polityce premiowania i wszelkich pakietach wynagrodzeń. Taką politykę realizują przede wszystkim polskie i angielskie firmy (61 proc.)" - podano w informacji dotyczącej badania. Jak dodano, 13 proc. polskich pracodawców twierdzi, że woli zachować te informacje w tajemnicy.

Zarobki nie dla wszystkich są tematem tabu. (Fot. Getty Images)

"Z perspektywy pracowniczej, otwartość w zakresie wysokości wynagrodzeń najłatwiej przychodzi Chorwatom (59 proc.), Hiszpanom (55 proc.) i Polakom (50 proc.)" - wskazano.

Czterech na dziesięciu pracowników (42 proc.) w Polsce wie, ile zarabia ich najbliższy kolega na podobnym stanowisku. Wyższe wyniki odnotowano w Chorwacji (46 proc.).

Z badania wynika, że największym wzywaniem dla pracowników jest złożoność samego "paska wynagrodzeń". W Polsce średnio 64 proc. pracowników twierdzi, że w pełni rozumie swój odcinek wypłaty.

Najczęściej wykorzystywanym świadczeniem w Europie jest dodatek na wydatki ogólne, który jest włączony do pakietu płacowego dla 40 proc. badanych pracowników. Kolejne w tym zestawieniu są: dodatkowe ubezpieczenie społeczne (38 proc.) i świadczenia związane z wypoczynkiem (36 proc.).

W ubiegłym roku przeciętny Polak w kraju zarabiał 6 653 złotych brutto miesięcznie. (Fot. Getty Images)

Według badania, polscy pracodawcy są liderami wśród krajów europejskich pod względem premiowania (51 proc.) i udzielania pożyczek (33 proc.).

Najbardziej pożądanym benefitem wśród europejskich pracowników wciąż są premie, bonusy i prowizje (79 proc.). 52 proc. polskich pracowników najczęściej wskazało, że chciałoby otrzymywać więcej pieniędzy, gdyby mieli możliwość zmienienia czegoś w swoim pakiecie wynagrodzeń.

Firma SD Worx badanie przeprowadziła w lutym br. wśród 16 tys. 11 pracowników w 16 krajach. Obejmowało ono: Belgię, Holandię, Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Irlandię, Austrię, Szwajcarię, Włochy, Hiszpanię, Polskę, Szwecję, Norwegię, Finlandię, Danię i Chorwację. (PAP)

Czytaj więcej:

Praca na antypodach? Australia potrzebuje wykwalifikowanych migrantów

Badanie: Ponad połowa Polaków planuje pracować dłużej niż przewiduje wiek emerytalny

Polacy znów emigrują zarobkowo. Wszystko przez rosnące koszty życia

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement