Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Stoltenberg expects a decision on a significant strengthening in the east at the NATO summit

Stoltenberg expects a decision on a significant strengthening in the east at the NATO summit
Szef NATO spodziewa się, że alianci znacznie zwiększą swoją obecność wojskową m.in. w Polsce i Rumunii. (Fot. Getty Images)
NATO Secretary General Jens Stoltenberg informed that at the summit in Brussels, he expected a decision to significantly strengthen it, especially in the eastern part. He indicated that the leaders would decide to deploy four new battlegroups in Bulgaria, Hungary, Romania and Slovakia.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Spodziewam się, że przywódcy zgodzą się na wzmocnienie pozycji NATO we wszystkich dziedzinach, ze znacznym wzrostem we wschodniej części Sojuszu na lądzie, w powietrzu i na morzu" – przekazał Stoltenberg na konferencji prasowej przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Obecnie w całym NATO setki tysięcy żołnierzy są w stanie podwyższonej gotowości. "Sto tysięcy żołnierzy amerykańskich jest w Europie i 40 tysięcy sił pod bezpośrednim dowództwem NATO, głównie we wschodniej części sojuszu, wspieranych przez główne siły powietrzne i morskie, w tym pięć grup uderzeniowych lotniskowców na Dalekiej Północy i na Morzu Śródziemnym" - dodał.

Szef NATO wskazał, że pierwszym krokiem wzmocnienia wschodniej części Sojuszu jest rozmieszczenie czterech nowych grup bojowych NATO - w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.

"Wraz z naszymi obecnymi siłami w krajach bałtyckich i Polsce oznacza to, że będziemy mieć osiem wielonarodowych grup bojowych NATO na całej wschodniej flance. Od Bałtyku po Morze Czarne" – podkreślił Stoltenberg.

W czwartek – jak dodał - przywódcy NATO potwierdzą poparcie dla Ukrainy. Z uczestnikami szczytu połączy się online prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Od 2014 roku sojusznicy szkolą siły zbrojne Ukrainy i znacząco wzmacniają ich zdolności. W ostatnich miesiącach alianci zwiększyli wsparcie wojskowe, poprzez dostarczanie systemów przeciwpancernych i przeciwlotniczych, dronów, paliwa i amunicji, jak również poprzez pomoc finansowa. Spodziewam się, że jutro alianci zgodzą się udzielić dodatkowego wsparcia, w tym pomoc w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także sprzętu, który pomoże Ukrainie chronić się przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi" - przekazał Stoltenberg.

"Jesteśmy zdeterminowani zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć Ukrainę. Ale naszym obowiązkiem jest zapewnienie, aby wojna nie eskalowała poza Ukrainę i nie stała się konfliktem między NATO a Rosją. Spowodowałoby to jeszcze więcej śmierci i jeszcze większe zniszczenia. Spodziewam się również, że zgodzimy się na zwiększenie indywidualnego wsparcia dla innych partnerów zagrożonych rosyjską presją, w tym Gruzji oraz Bośni i Hercegowiny" – wskazał.

Dodał, że NATO obawia się, iż Chiny mogą wesprzeć rosyjską inwazję na Ukrainę. Ta sprawa również ma być dyskutowana na szczycie.

Czytaj więcej:

CBOS: Przynależność Polski do NATO popiera 94 proc. Polaków

Ambasador USA przy ONZ wyklucza udział sił amerykańskich w misji pokojowej na Ukrainie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement