Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Space.com: A Chinese, not an American, missile will strike the Moon

Space.com: A Chinese, not an American, missile will strike the Moon
Rakieta, która ma uderzyć w Księżyc, wystartowała w 2014 r. jako część eksperymentalnej misji sondy księżycowej Long March 3C (na zdjęciu). (Fot. Getty Images)
Contrary to previous reports, a segment of a rocket launched by China, not by the American company SpaceX, may hit the moon's surface, reports Space.com. The rocket strike is expected on March 4.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Pod koniec stycznia media amerykańskie informowały, że 4 marca w Księżyc uderzy jeden z członków rakiety Falcon 9, wystrzelonej w 2015 roku przez firmę SpaceX w ramach wynoszenia sondy Deep Space Climate Observatory (DSCOVR). Człon ten nie miał wystarczająco dużo paliwa, aby powrócić na Ziemię lub uciec siłom przyciągania systemu Ziemia-Księżyc.

Informacja opierała się na wynikach obliczeń ogłoszonych przez Billa Graya, twórcę oprogramowania używanego do śledzenia komet i planetoid. Gray apelował jednocześnie do astronomów i miłośników astronomii o dodatkowe obserwacje, które pozwoliłyby uściślić obliczenia.

12 lutego poinformował, iż rakieta została zidentyfikowana niepoprawnie i prawdopodobnie chodzi jednak o jeden ze stopni chińskiej rakiety nośnej Długi Marsz 3C (Long March 3C) wystrzelonej w październiku 2014 roku w ramach eksperymentalnej misji sondy księżycowej Chang’e 5 T1.

Swoją korektę Gray podał po otrzymaniu informacji od Jona Giorginiego, inżyniera z NASA Jet Propulsion Laboratory - wskazującej na to, że trajektoria sondy kosmicznej DSCOVR nie przebiega wystarczająco blisko Księżyca. Dziwne byłoby zatem, gdyby drugi stopień rakiety nośnej aż tak bardzo przemieścił się, by miał trafić w Księżyc. Taką właśnie wersję podał portal ArsTechnica.

Niezależnie od pochodzenia rakiety nadal spodziewane jest jej uderzenie w Księżyc dniu 4 marca o godzinie 13:25 polskiego czasu.

Upadku nie będzie można obserwować z Ziemi, gdyż nastąpi po niewidocznej z naszej planety stronie Księżyca. Naukowcy będą jednak w stanie zebrać informacje o świeżo utworzonym kraterze przy pomocy sztucznych satelitów krążących wokół Księżyca.

Czytaj więcej:

Książę William: Ratowanie Ziemi powinno być ważniejsze niż turystyka kosmiczna

NASA: Potężna asteroida zmierza w kierunku Ziemi, "ale nie ma powodów do paniki"

Teleskop Webba dotarł do punktu, z którego będzie prowadził obserwacje

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement