Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Seasonal workers in Poland with risk of lowered salary

Seasonal workers in Poland with risk of lowered salary
Młodzi ludzie coraz częściej zgłaszają nadużycia właściwym organom. (Fot. Thinkstock)
According to Polish authorities from Panstwowa Inspekcja Pracy, many people are getting paid less than they should and employers are exploting young people with many abuses.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Konrad Pachciarek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie przekazał, że w okresie wakacji szczególnie młodzi ludzie są narażeni na działanie nieuczciwych pracodawców. "Zwłaszcza, kiedy wykonują prace sezonowe, np. nad morzem. Wakacje dla młodych ludzi to okazja do zarobienia paru groszy. Brak dostatecznej świadomości prawnej z ich strony oraz nieuczciwa postawa osób, które powierzają im pracę sprawiają, że tych skarg mamy więcej niż rok temu" - przyznał.

Zwrócił uwagę, że liczba skarg świadczy nie tylko o tym, że oszukujących pracodawców jest coraz więcej. "Większa liczba skarg pokazuje też, że świadomość oszukiwanych co do możliwości dochodzenia swoich roszczeń jest jednak większa. Wpływ na to mogą mieć różnego rodzaju kampanie informacyjne Państwowej Inspekcji Pracy. Dzięki nim ludzie mają odwagę mówić o swoich problemach, domagają się swoich praw" - zaznaczył inspektor.

Jak dodał, najczęściej nieprawidłowości przy zatrudnianiu młodych dotyczą niewypłacania wynagrodzeń. "Często pracodawcy zwlekają z ich wypłatą. Zdarzają się też przypadki zaniżania wynagrodzeń m.in. przez potrącenia: za nocleg, czy wyżywienie. W tej sytuacji praca młodemu człowiekowi właściwie się nie opłaca. Zostają mu po potrąceniu jakieś grosze" - podkreślił Pachciarek.

Zauważył, że jest coraz mniejszy problem ze stosowaniem minimalnej stawki godzinowej. "Problem wciąż występuje, ale w naszej ocenie ta świadomość, sytuacja na rynku pracy, sprawiają, że te nieprawidłowości są mniejsze niż początkowo zakładaliśmy" - dodał inspektor.

Zwrócił uwagę, że młodzi ludzie często nie znają swoich praw. "Nie domagają się umowy na piśmie. Wiążą się ustną umową. Często nie wiedzą, na rzecz kogo świadczyli pracę. Operują imionami: pani Krystyna, pan Janek. W tej sytuacji nie możemy pomóc" - wyjaśniał inspektor.

Według danych PIP, w pierwszych siedmiu miesiącach br. inspekcja otrzymała ogółem 30 tys. 616 skarg, tj. o 12 proc. więcej niż w takim samym okresie roku 2016 (25 tys. 900 skarg). Wzrosła liczba skarg na niewypłacanie wynagrodzenia za pracę. Od stycznia do lipca 2017 r. było ich 7 tys. 72 (w 2016 było to 5 tys. 965).

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.06.2024
    GBP 5.1027 złEUR 4.3087 złUSD 4.0291 złCHF 4.4903 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement