Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Scottish independence: Cameron to promise North Sea oil revolution

Scottish independence: Cameron to promise North Sea oil revolution
Brytyjski premier z wizytą w Szkocji (Fot. Getty Images)
David Cameron will use his first ever cabinet meeting in Scotland to promise a revolution in North Sea oil and gas extraction worth up to £200bn over two decades if the union stays together.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Jednym z kluczowych punktów obrad będzie przyszłość sektora naftowo-gazowego, który jest sztandarowym argumentem szkockich nacjonalistów za niepodległością. W przypadku ewentualnego oddzielenia się Szkocji od Wielkiej Brytanii, zdecydowana większość zarówno już eksploatowanych złóż, jak i pozostałych jeszcze rezerw, znalazłaby się bowiem w szkockiej strefie Morza Północnego.

David Cameron chce przekonać Szkotów, że samo posiadanie zasobów nie oznacza automatycznego sukcesu w postaci ich eksploatacji. "To siła całej brytyjskiej gospodarki sprawia, że możemy inwestować w źródła energii w długiej perspektywie. Obiecuję, że Wielka Brytania nie przestanie inwestować w ten sektor, byśmy w dalszym ciągu mogli przyciągać inwestorów, tworzyć nowe miejsca pracy, rozwijać nowe umiejętności wśród młodych ludzi i skutecznie konkurować w globalnym wyścigu" - oświadczył Cameron.

Według niego, tylko pozostanie Szkocji w Wielkiej Brytanii gwarantuje, że potencjał korzyści wynikających z posiadania znaczących złóż ropy i gazu zostanie w pełni wykorzystany.

W ostatnich tygodniach na dobre ruszyła kampania rządu za utrzymaniem Szkocji w Wielkiej Brytanii. Posiedzenie rządu w Aberdeen może być kolejnym ciosem w szkockich nacjonalistów. Przewiduje się, że w dużej mierze będzie ono poświęcone sektorowi naftowo-gazowemu, którego centrum jest właśnie Aberdeen. Zapowiedziane zostało m.in. formalne ustanowienie nowego ciała regulacyjnego dla branży naftowo-gazowej, którego głównym celem będzie maksymalizacja wydobycia z istniejących i przyszłych złóż - poprzez zacieśnienie współpracy pomiędzy rządem a branżą.

Nie wyklucza się także, że ogłoszone zostaną dalsze preferencje podatkowe dla spółek chcących eksploatować nowe złoża, zlokalizowane coraz dalej od lądu i coraz trudniejsze w zagospodarowaniu.

Według rządowych szacunków, w brytyjskiej strefie Morza Północnego mogą znajdować się wciąż zasoby rzędu 15-24 mld baryłek ekwiwalentu ropy. Nie ulega jednak wątpliwości, że złoża te będą znacznie droższe w eksploatacji niż te, z których obecnie wydobywa się węglowodory. Stąd konieczność ulg podatkowych, które zachęciłyby inwestorów do ponoszenia coraz większych kosztów poszukiwań.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement