Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish Ombudsman on the presidential election abroad

Polish Ombudsman on the presidential election abroad
Biuro RPO odpowiedziało reprezentującemu Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii Wiktorowi Moszczyńskiemu na jego pismo w sprawie wyborów prezydenckich za granicą.
Poles abroad are still not sure whether, due to the coronavirus pandemic and the numerous restrictions imposed in many countries, they will be able to vote in the postponed presidential election in Poland. Polonia organizations such as the Polish Union in Great Britain expressed their concern about this issue.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Rzecznik prasowy i powiernik Zjednoczenia Polskiego wystosował specjalne pisma w tej sprawie do Konsula RP w Wielkiej Brytanii oraz do Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce. Wczoraj nadeszła odpowiedź z Biura RPO, którą poniżej publikujemy w całości (pogrubienia i wyróżnienia w tekście zostały zachowane jak w oryginale).

"Szanowny Panie,

w imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich pragnę serdecznie podziękować za pismo (przekazane drogą elektroniczną), w którym podnosi Pan bardzo ważną kwestię oddawania głosu poza granicami kraju. 

Pragnę podkreślić, że Rzecznik Praw Obywatelskich od wielu już tygodni z zaniepokojeniem monitoruje kwestię organizowania wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, szczególnie w kontekście zagwarantowania konstytucyjnych praw wyborczych w trudnym czasie walki z wirusem COVID-19.

Wybory Prezydenta RP zostały zarządzone przez Marszałka Sejmu RP w dniu 5 lutego 2020 roku, który wyznaczył ich termin na dzień 10 maja 2020 roku. W związku z rozpowszechnianiem się wirusa COVID-19, już w piśmie z dnia 24 marca 2020 roku Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił Przewodniczącemu Państwowej Komisji Wyborczej swoje uwagi dotyczące wyborów Prezydenta RP, wskazując zagrożenia dla organizacji i przeprowadzania w kontekście gwarancji praw wyborczych obywateli i bezpieczeństwa zdrowotnego.

Rzecznik wśród najważniejszych kwestii podniósł w tym wystąpieniu kwestię możliwości „(…) skutecznego przeprowadzenia głosowania dla polskich wyborców przebywających poza granicami kraju, szczególnie wobec wprowadzonych w różnych państwach ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem epidemii (…) W wielu przypadkach, z uwagi na obostrzenia wprowadzone w innych państwach, może to być po prostu niemożliwe".

Niestety, tak się stało - w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 szereg państw odmówiło możliwości zorganizowania wyborów Prezydenta RP w lokalach wyborczych, bądź nie udzieliło odpowiedzi, a zgoda taka jest wymagana. Dnia 20 kwietnia 2020 r. zostało wydane rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie utworzenia obwodów głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą1. W załączniku do tego rozporządzenia wskazano ustanowienie jedynie 162 obwodów do głosowania, jednocześnie określając siedziby obwodowych komisji wyborczych. Dla porównania w wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP w 2019 roku powołano 320 obwodowych komisji wyborczych za granicą.

Rzecznik Praw Obywatelskich wielokrotnie apelował, że z uwagi na występujące na terenie Polski i innych państw europejskich zagrożenie wirusem SARS-CoV-2, które w istotny sposób oddziałuje na życie społeczne i bezpieczeństwo obywateli, zasadne jest niezwłoczne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, zgodnie z art. 228 ust. 1 Konstytucji RP i ustawą z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz. U. z 2017 r., poz. 1897). Pragnę zauważyć, że zgodnie z Konstytucją RP, w czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie mogłyby być przeprowadzone m.in. wybory Prezydenta Rzeczypospolitej.

W opinii Rzecznika uchylanie się od wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w celu uniknięcia jego skutku w postaci przewidzianej w Konstytucji RP zmiany terminu wyborów Prezydenta RP, doprowadziło do chaosu prawnego i organizacyjnego. Dokonano m.in. wielokrotnych zmian prawa wyborczego w krótkim okresie przed wyborami. Pragnę podkreślić, że Rzecznik Praw Obywatelskich starał się brać aktywny udział w procesie legislacyjnym, opiniując projekty i zwracając uwagę na gwarancje praw wyborczych obywateli. W tym zakresie przedstawił swoje opinie Marszałkowi Senatu RP (dnia 30 marca 2020 roku – do druku senackiego nr 96) i Marszałek Sejmu RP (dnia 2 kwietnia 2020 roku - do druku sejmowego nr 314). Dnia 22 kwietnia 2020 roku Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał Przewodniczącemu Komisji Ustawodawczej Senatu RP opinię do ustawy uchwalonej przez Sejm RP dnia 6 kwietnia 2020 r. i przesłanej do Senatu (druk senacki nr 99). Ustawa ta przywidywała wprowadzenie procedury głosowania wyłącznie korespondencyjnego, zarówno dla wyborców w kraju, jak i zagranicą.

Pragnę przypomnieć, że w ustawie tej przewidziano, że wyborcy przebywający poza granicami kraju musieliby zgłosić zamiar oddania głosu korespondencyjnie, właściwemu konsulowi. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 2020 r., „zamiar głosowania korespondencyjnego wyborca przebywający za granicą zgłasza właściwemu konsulowi do 14 dnia przed dniem wyborów".

Ustawa ta została podpisana przez Prezydenta RP. Wejście w życie ustawy w takim kształcie w przeddzień głosowania (w dniu 9 maja 2020 r.) oznaczało, że w tym zakresie była w oczywisty sposób niewykonalna i powodowała całkowite pozbawienie prawa do oddania głosu korespondencyjnie wszystkich obywateli polskich przebywających za granicą (Rzecznik zwracał uwagę na takie zagrożenie w swojej opinii dla Senatu RP).

Zarządzone na dzień 10 maja 2020 r. głosowanie nie odbyło się. Państwowa Komisja Wyborcza w swojej uchwale wskazała: „(…) Stwierdza się, że w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. brak było możliwości głosowania na kandydatów" (Uchwała nr 129/2020 z dnia 10 maja 2020 r.). W najbliższym czasie Marszałek Sejmu RP zarządzi wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i wyznaczy ich termin.

Do Sejmu RP dnia 11 maja 2020 roku wpłynął kolejny projekt ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Dnia 12 maja 2020 roku ustawa została uchwalona przez Sejm RP i przekazana do dalszych prac w Senacie RP. Ustawa przewiduje m.in. dalsze zmiany w procedurze oddawania głosu, w tym również w odniesieniu do wyborców polskich przebywających poza granicami kraju. Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawi do niej swoje uwagi.

Na chwilę obecną, prace nad ustawą są w toku. Niestety, nie jest pewna ostateczna procedura oddawania głosu dla wyborców poza granicami kraju, jaka będzie obowiązywać w wyborach Prezydenta RP, które zarządzi w najbliższym czasie Marszałek Sejmu RP. W imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich proszę przyjąć wyrazy ubolewania z tego powodu. 

Z uwagi na powyższe, uprzejmie proszę o uważne śledzenie stron internetowych Ministra Spraw Zagranicznych, a także właściwego terytorialnie konsula RP. Informacje o wyborach Prezydenta RP (w szczególności ich terminie oraz procedurach oddawania głosu) najprawdopodobniej zostaną na nich opublikowane.

Bardzo dziękuję za Pana pismo i przesłane uwagi. Uprzejmie informuję, że treść wystąpień i opinii Rzecznika Praw Obywatelskich jest dostępna na stronie internetowej Biura RPO (www.brpo.gov.pl). Informacje o kolejnych inicjatywach i działaniach Rzecznika dotyczących ochrony praw wyborczych obywateli, a także o ewentualnych odpowiedziach, publikowane będą na stronie na bieżąco. 

Z poważaniem

Mirosław Wróblewski

Dyrektor Zespołu"

Czytaj więcej:

Kidawa-Błońska: Wzywam Polonię do rejestrowania się na wybory

Polska przekłada wybory prezydenckie

Ambasada RP: Wybory prezydenckie nie mogą się odbyć

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement