UK invests in high-tech nuclear fuel to push Putin out of global energy market
Wielka Brytania była wśród ponad 20 krajów, które podpisały ostatnio zobowiązanie do potrojenia globalnej mocy elektrowni jądrowych do 2050 roku w ramach prób zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, który przyczynia się do zmian klimatu.
Rząd w Londynie ogłosił, że wspomoże rozwój rodzimej produkcji uranu wzbogaconego do poziomu od 5 do 20 proc., nazywanego HALEU (high-assay low-enriched uranium). Obecnie paliwo to wytwarzane jest na skalę przemysłową wyłącznie w Rosji.
Podobnie jak wiele państw europejskich, Wielka Brytania stara się zerwać z zależnością energetyczną od Rosji, odkąd w lutym 2022 roku państwo rządzone przez Władimira Putina rozpoczęło na pełną skalę inwazję na Ukrainę.
Published at midnight the UK government has announced a £300m #uranium investment programme into HALEU development with explicit aim of preventing Putin holding the West "to ransom."https://t.co/D4VTMeGDR8
— Nick Lawson (@lawse) January 7, 2024
Anecdotally interesting that uranium has now gravitated from bylines in… pic.twitter.com/hNckL98LYB
"Rozpoczęcie programu HALEU pozwoli Wielkiej Brytanii na dostarczanie światu specjalistycznego paliwa nuklearnego i dodatkowo odizoluje Rosję Putina" – poinformowało w komunikacie brytyjskie ministerstwo bezpieczeństwa energetycznego.
Według oświadczenia, pierwsza fabryka produkująca HALEU ma zacząć działać po roku 2030 na północnym zachodzie Anglii. Szczegóły dotyczące zakładanych mocy produkcyjnych i konkretnego przeznaczenia funduszy mają zostać ogłoszone w przyszłym dokumencie.
Reuters podkreśla, że firmy z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych również pracują nad rozpoczęciem produkcji HALEU. Zapewnienie podaży takiego paliwa uznawane jest za istotne dla realizacji obietnic dotyczących rozwoju energetyki jądrowej.
Czytaj więcej:
"The Guardian": Zagraniczni hakerzy włamali się do zakładu jądrowego Sellafield
UK: Podwyżka cen energii wchodzi w życie