Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rudd says post Brexit hate crime spike has 'fallen off'

Rudd says post Brexit hate crime spike has 'fallen off'
"Nastroje antyimigranckie w Wielkiej Brytanii uspokajają się" - twierdzi Amber Rudd. (Fot. Getty Images)
The spike in hate crimes after the Brexit vote has now died off, the Home Secretary has claimed. Amber Rudd today told MPs the sharp rise in hate crimes which Britain saw after the EU referendum has now 'fallen off'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Szefowa Home Office poinformowała wczoraj posłów, że wzrost liczby przestępstw na tle rasowym i religijnym, który nastąpił w czerwcu i lipcu (o 41%), nie utrzymał się i obecnie spada.

W lipcu w Wielkiej Brytanii doszło do 5 500 ataków o podłożu rasistowskim lub religijnym – podał w połowie października Home Office. W sierpniu było ich o tysiąc mniej, ale jednak nadal więcej niż przed głosowaniem.

”W Wielkiej Brytanii nie ma miejsca dla nienawiści i jesteśmy zdeterminowani do ukrócenia jej. Cieszę się, że działania rządu odnoszą skutek i więcej ofiar ma odwagę zgłaszać przypadki napaści. Nasze prawo w tym zakresie jest jednym z najlepszych na świecie, ale nie możemy spoczywać na laurach. Nasz program pod nazwą Hate Crime Action Plan, ogłoszony w lipcu, ustala wytyczne co do dalszej redukcji przestępczości na tle rasowym, między innymi poprzez zachęcanie ofiar do zgłaszania się na policję oraz wspieranie ich” - wyjaśniła polityk.

Jak wynika z danych, aura niechęci wobec obcokrajowców narastała w Anglii i Walii już w czasie kampanii referendalnej. W ciągu roku, do marca 2016, zarejestrowano 62 518 przypadków złamania prawa w tym zakresie.

"Wiele takich przypadków nie jest w ogóle zgłaszanych. Według szacunków, może być ich cztery razy więcej" - oświadczył Paul Giannasi, który spotkał się we wrześniu z polskimi dziennikarzami przy okazji odbywającej się w Warszawie konferencji eksperckiej OBWE.

Giannasi zaapelował do ofiar przestępstw z nienawiści - w tym Polaków zamieszkujących Wyspy - aby zgłaszały się na policję. "Przeciwdziałanie i zwalczanie tego rodzaju przestępczości jest priorytetem w Wielkiej Brytanii. Mamy bardzo wyraźny plan działania" - zapewnił.

Wskazał, że przypadki przestępstw z nienawiści można zgłaszać nie tylko na policję, ale także organizacjom pracującym na rzecz ofiar przestępstw z nienawiści i dyskryminacji. Jedną z takich krajowych organizacji jest "Stop Hate UK".

Według definicji zapisanej w brytyjskim prawie, policja traktuje atak jako potencjalnie motywowany nienawiścią na tle narodowościowym (hate crime), jeśli którakolwiek z ofiar lub świadków wydarzenia w ten sposób interpretuje motywy ataku. Ewentualna weryfikacja tej klasyfikacji odbywa się na etapie postępowania sądowego.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.06.2024
    GBP 5.0942 złEUR 4.3130 złUSD 4.0320 złCHF 4.4813 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement