Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Traffic on the Polish Internet approx. 30 percent higher than before the pandemic

Traffic on the Polish Internet approx. 30 percent higher than before the pandemic
W związku z pandemią, Polacy znacznie częściej korzystali z internetu. (Fot. Getty Images)
Three weeks after the start of the process of defrosting the Polish economy, network traffic stabilized within 30 percent. above that from before the pandemic - according to the 'Digital Economy Monitoring' report of the Polish Economic Institute.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wyjaśnił Ignacy Święcicki z PIE, pierwszy weekend po majówce charakteryzował się najmniejszym ruchem w sieci od początku pandemii, ze wzrostem o niespełna 10 proc. w stosunku do stycznia i lutego. Z kolei w weekend 16-17 maja odnotowano najwyższy poziom ruchu, przewyższający o 40 proc. ruch ze stycznia i lutego.

"Tak duże zmiany z tygodnia na tydzień mogą być efektem pojedynczych zdarzeń – jak więcej wyjść z domu do galerii handlowych czy, z drugiej strony, duże zainteresowanie premierami filmowymi czy udostępnianą za darmo rozrywką" - ocenił. Dodał, że w innych krajach Europy Zachodniej po 18-proc. wzroście w marcu, na koniec pierwszej dekady maja wzrost ruchu w sieci wynosił 11 proc. w relacji do końcówki lutego. "Polacy są wciąż bardziej intensywnie zanurzeni rzeczywistości cyfrowej niż ich europejscy koledzy" – podkreślił.

Analitycy PIE zaznaczyli, że w trzy tygodnie od rozpoczęcia procesu odmrażania polskiej gospodarki ruch w sieci ustabilizował się na poziomie 30 proc. powyżej tego sprzed pandemii. Ocenili, że jest to wartość wyższa od średniego wzrostu ruchu w Europie.

Eksperci zwrócili uwagę, że kiedy w marcu kolejne europejskie kraje wprowadzały ograniczenia dotyczące aktywności gospodarczej oraz przemieszczania się ludności, rosła obawa, że internet "padnie", a Komisja Europejska wymusiła na największych serwisach obniżenie jakości streamingu. "Wprawdzie czarne scenariusze się nie spełniły, jednak w niektórych krajach prędkość transferu danych spadała o ponad 10 proc. (Niemcy, Francja), a najwyższy spadek odnotowano we Włoszech, 14,6 proc. w ostatnim tygodniu marca" - wskazano.

Polacy chętnie korzystają z aplikacji do wideokonferencji m.in. Zoom czy Microsoft Teams. (Fot. Getty Images)

Bardzo dobrze radziły sobie z kolei Austria, Czechy i Szwecja, które notowały minimalne spadki lub nawet nie notowały ich w ogóle. "Na tym tle Polska prezentuje się dobrze, bo nawet największy spadek prędkości, odnotowany w tygodniu po świętach Wielkiej Nocy, wyniósł zaledwie 6,9 proc." - ocenili analitycy PIE. Obecnie największe spowolnienie prędkości transferu w krajach UE obserwuje się w Niemczech (ok. 11 proc.).

Analitycy przyjrzeli się też popularności poszczególnych aplikacji internetowych. Zwrócili np. uwagę na wciąż wysokie zainteresowanie narzędziami do komunikacji i edukacji, nieznacznie zwiększone - aplikacjami dot. rozrywki. Dodali, że pierwsze miejsce wśród narzędzi telekonferencji zajmuje w Polsce Microsoft Teams, wyprzedzając Zoom. "Ta druga aplikacja notuje jednak systematyczny spadek popularności, po ogromnym zainteresowaniu na przełomie marca i kwietnia" - zaznaczyli. Ich zdaniem wpływ na to mogły mieć liczne doniesienia o zjawisku „zoombombingu", czyli wrogiego przejmowania konferencji, związanego z niewłaściwymi ustawieniami prywatności spotkań.

Autorzy raportu zwrócili też uwagę, że rośnie dysproporcja w zakresie wyceny spółek technologicznych w stosunku do tych z innych sektorów. Indeksy skupiające spółki technologiczne wciąż przewyższają indeksy grupujące największe spółki na krajowych parkietach jeśli chodzi o porównanie z tegorocznymi szczytami.

"W Polsce to zjawisko jest szczególnie wyraźne, gdyż różnica w odrabianiu marcowych strat wynosi ponad 30 proc. na korzyść spółek z WIG Tech" - ocenili analitycy. WIG Tech, jak wskazali, jako jedyny z analizowanych indeksów osiągnął wartości przekraczające te osiągnięte podczas szczytu w I kwartale. Z kolei np. we Francji CAC Tech osiągnął poziom ponad 80 proc. swoich maksymalnych wartości, a Niemczech - 94 proc.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement