Menu

Roxette singer Marie Fredriksson dies aged 61

Roxette singer Marie Fredriksson dies aged 61
Artystka walczyła z rakiem przez 17 lat. (Fot. Getty Images)
Roxette lead singer Marie Fredriksson has died at the age of 61 after battling cancer for 17 years.
Advertisement
News available in Polish

Marie Friedriksson w 1986 razem ze swoim przyjacielem Perem Gessle utworzyła zespół Roxette, który po kilku podbił swoimi piosenkami szczyty list przebojów.

W roku 2002 u Fredriksson wykryto guza tylnej części mózgu. Przerwała karierę, by przejść intensywne leczenie w Karolinska Hospital w Sztokholmie.

W 2004 piosenkarka oświadczyła, że jest już zdrowa. W tym roku również wydała pierwszą solową płytę po angielsku, "The Change". Teksty zawartej na krążku piosenek opowiadają o jej chorobie i uczuciach.

Piosenki Roxette lądowały na szczytach list przebojów na całym świecie. (Fot. Getty Images)

W 2006 roku, z okazji 20-lecia zespołu Roxette, Marie wraz z Perem Gessle wydała płytę z największymi hitami grupy. Rok później wraz z mężem Mikaelem Bolyosem nagrała kolejną anglojęzyczną płytę - "A Family Affair".

Grupa Roxette zyskała popularność dzięki drugiemu studyjnemu albumowi "Look Sharp!", który ukazał się w 1988 roku. Jednak o sukcesie zdecydował przypadek.

Piosenkarka Marie Fredriksson i autor tekstów Per Gessletrafili na światowe listy przebojów dzięki amerykańskiemu studentowi, który przebywał na wymianie w Szwecji. Usłyszał tam piosenki Roxette, a gdy pojechał na święta do USA, zabrał ze sobą płytę tej grupy i podarował ją znajomemu, który pracował w lokalnej stacji radiowej. Dzięki niemu, hity Roxette stały się tak popularne, że jedna z wytwórni postanowiła wydać w Stanach album "Look Sharp!", co pierwotnie nie było planowane.

Marie Fredriksson niedawno wyznała, że największy hit z tamtej płyty, piosenka "The Look", mimo upływu lat porywa tak samo. "To wciąż jeden z moich faworytów, być może najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiliśmy. Teraz wyróżnia się tak samo jak wtedy" - przyznała.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.01.2020
  GBP 5.071 złEUR 4.268 złUSD 3.873 złCHF 3.991 zł

  Sport


  Advertisement