Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Households in debt time-bomb, says Citizens Advice

Households in debt time-bomb, says Citizens Advice
Coraz więcej osób w UK popada w niebezpieczne spirale zadłużenia. (Fot. Getty Images)
Fears of a 'debt time-bomb' have been raised by Citizens Advice, which said growing numbers of households faced a 'wild west' when seeking help. The charity said it is helping more people who do not have enough income to cover essential expenses.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Organizacja pozarządowa poinformowała, że udziela pomocy coraz większej liczbie osób, które nie posiadają wystarczających środków na pokrycie podstawowych wydatków.

Dyrektor ds. strategii w Citizens Advice Matt Upton podkreślił, że 51% osób, z którymi styka się na co dzień, to osoby z budżetami "na minusie", w porównaniu ze stanem sprzed pandemii (36%). Jak zaznaczył, nie ma oznak, aby ta liczba miała spaść.

Jego zdaniem, jeśli ta tendencja "choć trochę odzwierciedla" ogół brytyjskiej populacji, to "proste wnioski wynikające z matematyki wskazują, że wkrótce nastąpi fala kryzysu zadłużenia".

Nastąpiło pewne "opóźnienie" pod względem liczby osób szukających pomocy, gdyż rządowy program dofinansowania do rachunków za energię odegrał tu znaczącą rolę, ale "to nie wystarczyłoby, aby całkowicie zatrzymać to zjawisko" - stwierdził.

Upton zauważył, że ludzie zgłaszający się do Citizens Advice niepłacący rachunków to "żadna nowość", ale przypadki sięgania po pożyczki krótkoterminowe osiągnęły najwyższy poziom od czterech lat.

Podwyższenie wysokości zasiłków i emerytur o wskaźnik inflacji, kontynuacja dopłat do rachunków za energię i zredukowanie kosztów związanych z opieką nad dziećmi mogłoby pomóc milionom w "lepszym zrównoważeniu budżetu", ale to nie wystarczy - zaznaczył.

Dlatego zaapelował o zmiany, które "sprawią, że system nie będzie działał przeciwko ludziom", którzy zmagają się z trudnościami w płaceniu rachunków.

Wezwał również do wprowadzenia odpowiednich uregulowań prawnych dla osób trzecich zajmujących się ściąganiem długów. Zaznaczył, że kwestie dotyczące finansów osobistych powinny znaleźć się na pierwszym miejscu na liście rządowych "spraw do załatwienia".

"Nikt nie zdaje sobie sprawy z wielkości tej tykającej bomby zegarowej związanej z zadłużeniem, która niebawem wybuchnie" - podsumował.

Czytaj więcej:

Citizens Advice: Co 10 sekund komuś kończą się środki na przedpłacie za prąd 

Zadłużenie UK "najwyższe od 30 lat". Powodem program pomocy w opłacaniu rachunków za energię

Które z rządowych dopłat przestają obowiązywać z końcem marca?

Kwietniowe wypłaty świadczeń w UK: Kiedy otrzymamy zasiłki, emerytury lub dodatki?

Od dzisiaj uruchomiono wypłaty nowych rządowych dopłat związanych z kosztami utrzymania w UK

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement