Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Energy bills: 'I was forced onto a prepayment meter'

Energy bills: 'I was forced onto a prepayment meter'
Firmy energetyczne zapewniają, że instalują liczniki predpaid "tylko wtedy, gdy wyczerpano wszystkie inne możliwości współpracy". (Fot. Getty Images)
Citizens Advice has called for a ban on energy companies 'forcing' customers onto prepayment meters because they are struggling to pay bills.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Organizacja charytatywna szacuje, że w zeszłym roku nawet 3,2 mln osób w Wielkiej Brytanii zabrakło kredytu na liczniku przedpłatowym. Oznaczało to, że z problemem tym borykała się jedna osoba co 10 sekund.

Portal BBC przytacza dziś historię 81-letniej Audrey Ridson, która została przełączona na system "prepaid" - pomimo tego, że ma trudności z poruszaniem się i nie może udać się do sklepu po doładowanie.

Prąd z liczników przedpłatowych jest znacznie droższy niż w przypadku osób płacących rachunki za pomocą Direct Debit. (Fot. Getty Images)

Ministrowie na Wyspach zgodnie twierdzą, że firmy energetyczne muszą oferować pomoc tym, którzy borykają się z trudnościami. Citizens Advice zwraca jednak uwagę, że w rzeczywistości nic się nie zmienia, a kryzys jedynie się pogłębia.

Osoby korzystające z liczników przedpłatowych płacą za gaz i energię elektryczną poprzez doładowanie licznika za pośrednictwem internetu lub w sklepie spożywczym.

Jest to znacznie droższa metoda płatności niż rozliczanie się za pomocą Direct Debit, ale najczęściej korzystają z niej osoby z problemami finansowymi - w tym te, które są zadłużone u dostawców energii. 

Citizens Advice zwraca także uwagę, że wiele osób posiada liczniki przedpłatowe "domyślnie" w wynajmowanych nieruchomościach i nie ma wiedzy o tym, w jaki sposób się ich pozbyć.

Grupa Energy UK, która reprezentuje interesy wszystkich dostawców energetycznych przekazała, że "firmy upewniają się, że wyczerpano wszystkie możliwe opcje, zanim zapadnie decyzja o instalacji systemu prepaid".

"Nigdy nie będziemy instalować liczników tego typu, jeśli mamy do czynienia z osobami z trudnościami" - zapewniono.

Organizacja Citizens Advice twierdzi jednak, że w zeszłym roku zarejestrowała więcej osób, które nie były w stanie doładować swojego licznika przedpłatowego "niż w ciągu ostatnich 10 lat razem wziętych".

Czytaj więcej:

Włochy: Na rzymskim Kapitolu stoi choinka zasilana prądem z rowerów

1 na 4 mieszkańców Wysp wejdzie w 2023 r. z długami

BIG InfoMonitor: Zaległe zadłużenie polskich konsumentów sięga 77,4 mld zł

Ryzyko przerw w dostawach prądu w UK maleje dzięki spadkowi cen hurtowych gazu

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement