Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Research: COVID-19 Causes Permanent Lung Changes?

Research: COVID-19 Causes Permanent Lung Changes?
Na temat długotrwałych skutków koronawirusa wciąż wiadomo stosunkowo niewiele. Wiadomo natomiast, że część osób, które wyzdrowiały, od miesięcy narzeka na złe samopoczucie. (Fot. Getty Images)
Lung lesions using magnetic resonance imaging can be detected in COVID-19 patients up to three months after infection, according to preliminary studies by British specialists. However, other methods showed no damage.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Do badania wykorzystano nową technikę diagnostyczną polegającą użyciu rezonansu magnetycznego oraz gazu ksenonu wdychanego przez pacjenta w trakcie próby – informuje BBC News. Taka metoda pozwala lepiej zobrazować stan płuc chorego po COVID-19 – twierdzi kierujący badaniami prof. Fergus Gleeson z Oxford University.

Pierwsze testy przeprowadzono na grupie 10 pacjentów w wieku od 19. do 69. roku życia. U ośmiu z nich nastąpiło spłycenie oddechu i pojawiły się objawy zmęczenia trzy miesiące po chorobie wywołanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

W czasie choroby żaden z tych chorych nie wymagał w szpitalu pobytu na oddziale intensywnej terapii ani wentylacji. Również tradycyjne metody obrazowania nie wykazywały zmian w płucach. Tymczasem ksenon w połączeniu z rezonansem magnetycznym pozwalał wykryć te miejsca w płucach, w których tlen wdychanego powietrza nie przenika prawidłowo do krwiobiegu.

Prof. Gleeson zapowiada, że powtórzy badania na większej grupie 100 pacjentów, by sprawdzić, czy podobne zmiany w płucach występują także u osób, które były zarażone koronawirusem, ale nie wymagały pobytu w szpitalu i odczuwały mniej poważne dolegliwości COVID-19. Specjalista zamierza też sprawdzić, jak bardzo pocovidowe nieprawidłowości są trwałe i czy po pewnym czasie płuca się regenerują.

"Oczekiwałem, że występują pewne uszkodzenia płuc, ale nie w takim stopniu, jak obserwowaliśmy" – podkreśla specjalista. Dodaje, że "chce sprawdzić, czy dochodzi do nich jedynie u osób po 60. roku życia, czy też zdarzają się u pacjentów zakażonych koronawirusem w różnym wieku, nawet u tych, którzy nie wymagali pobytu w szpitalach".

Prof. Gleeson podejrzewa, że "uszkodzenia płuc występujące po chorobie COVID-19 mogą być powodem występującego przez kilka miesięcy złego samopoczucia niektórych osób".

Czytaj więcej:

Włochy: 18-latek przeszedł przeszczep obu płuc zniszczonych przez Covid-19

Badania: USG płuc pozwala poprawnie zdiagnozować Covid-19

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement