Reports to NSPCC helpline of physical punishment of children triple in year

Liczba połączeń telefonicznych i wiadomości e-mail, w których wspomniano o karach cielesnych, wzrosła z 447 w marcu 2023 roku do 1 451 w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Zgłoszenia dotyczyły dzieci bitych, policzkowanych i potrząsanych. 45% spraw wymagało skierowania sprawy do służb socjalnych, policji lub innych agencji.
Ponad połowa wszystkich kontaktów z infolinią pochodziła od członków społeczeństwa zaniepokojonych zachowaniem rodzica, podczas gdy jeden na 10 pochodził od samych dzieci.
Peter Wanless, dyrektor naczelny NSPCC, uznał sprawę za "ogromnie niepokojącą" i ponownie wezwał rząd do zmiany prawa - tak, aby ochronić najmłodszych w całym UK.
Reports to NSPCC helpline of physical punishment of children triple in year https://t.co/AXbTEefDyK
— The Guardian (@guardian) August 22, 2024
Walia uznała wszelkie rodzaje kar cielesnych – w tym klapsy, bicie, policzkowanie i potrząsanie – za nielegalne w marcu 2022 r., podczas gdy Szkocja wprowadziła podobny zakaz już w listopadzie 2020 r.
Na początku tego roku Royal College of Paediatrics and Child Health wezwał do wprowadzenia zakazu klapsów w całej Wielkiej Brytanii, twierdząc, że obecne prawo w Anglii i Irlandii Północnej stworzyło "szare strefy".
Na początku tego roku naukowcy z University College London stwierdzili, że w latach 2020 i 2021 w Wielkiej Brytanii ponad jedno na pięcioro 10-latków doświadczyło kary fizycznej.
Tymczasem w samej Anglii wciąż nie ma wypracowanego jednolitego stanowiska w zakresie tego, co jest uznawane za dopuszczalne, jeśli chodzi o karanie dziecka.
Aktywiści sprzeciwiający się zmianie prawa w tej dziedzinie twierdzą, że obecnie obowiązujące przepisy są słuszne, bo zabraniają przemocy wobec dzieci, chroniąc jednocześnie rodziców przed ściganiem za "niewinne i nieszkodliwe decyzje rodzicielskie".
Czytaj więcej:
Wzrosną grzywny za nieusprawiedliwioną nieobecność uczniów w szkołach w Anglii
W angielskich szkołach coraz więcej zawieszeń. Nauczyciele nie radzą sobie z zachowaniami uczniów
UK: Dwóch 12-latków winnych morderstwa 19-latka przy użyciu maczety
UK: Ponad 50 dzieci oskarżonych po fali zamieszek. Najmłodsze mają 12-13 lat