Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rents soar in towns as tenants priced out of cities

Rents soar in towns as tenants priced out of cities
Brytyjski rynek nieruchomości zmienił się znacząco w ostatnich latach. (Fot. Getty Images)
Towns within commuting distance of major cities have seen some of the biggest rent rises of the last three years, new research suggests.
The cost of new lets rose by more than a third in areas such as Bolton and Newport between 2020 and 2023, property portal Zoopla said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według portalu poświęconego nieruchomościom Zoopla, w latach 2020-2023 ceny najmu w takich miastach jak Bolton i Newport wzrosły o ponad jedną trzecią. Wprawdzie w Glasgow, Londynie, Manchesterze i Edynburgu również odnotowano znaczne zwyżki, ale wpływ na to miały nowe modele pracy.

Dzięki możliwości wykonywania pracy zdalnie, niektórzy pracownicy zdecydowali się na wynajęcie większych mieszkań z dala od centrów miast.

Zdaniem agencji, na terenach z dogodnymi połączeniami komunikacyjnymi do większych miast odnotowano "oszałamiającą" liczbę chętnych do wynajęcia nieruchomości.

Według danych Zoopla, opracowanych na zlecenie BBC, wzrost czynszów dla osób poszukujących nowych mieszkań do wynajęcia odnotowano w 65 miastach i dużych miejscowościach w UK.
Sześć z 10 największych wzrostów miało miejsce w obszarach o stosunkowo łatwym dostępie do największych miast, takich jak Londyn, Leeds i Cardiff.

Wśród nich znalazły się Wigan, Newport, Bradford, Rochdale i Luton. Jednak na czele zestawienia znalazł się Bolton.

Jedną z atrakcji Boltonu jest to, że średni czynsz za wynajem mieszkania jest wciąż niższy niż w sąsiednich miastach Rochdale, Warrington i Manchester. Wynajęcie szeregowego domu z dwiema sypialniami kosztuje tam zazwyczaj około 800 funtów miesięcznie. Dla wielu rodzin, poza bliskością sklepów i szkół, jest to bardzo atrakcyjna lokalizacja.

Chociaż popyt na nieruchomości utrzymywał się na wysokim poziomie, jeszcze większym czynnikiem był niedobór dostępnych nieruchomości.

Niektórzy właściciele zrezygnowali z wynajmowania nieruchomości, podczas gdy osoby kupujące nieruchomości na wynajem ograniczyły liczbę takich inwestycji. Dlatego właśnie niedobór nieruchomości przyczynił się do gwałtownego wzrostu czynszów w całym UK.

Według Richarda Donnella, dyrektora działu analiz w Zoopla, liczba wynajmowanych nieruchomości prawie nie zmieniła się od 2016 r., co spowodowało, że nie nadążała ona za wyjątkowym popytem w ciągu ostatnich kilku lat.

Dodał, że imigracja, stosunkowo silny rynek pracy i powrót studentów do miast po zakończeniu pandemii przyczyniły się do wzrostu popytu, skłaniając niektórych najemców do szukania mieszkań w innych częściach kraju.

Chociaż przewiduje się, że czynsze będą nadal rosły, to zdaniem Donnella w nadchodzącym roku tempo tego wzrostu powinno dość gwałtownie spaść. Stwierdził też, że niektóre stawki czynszu są zbyt wygórowane i pojawiają się pierwsze oznaki obniżki czynszów po tym, jak nie udało się pozyskać najemcy po wyższej cenie.

Inny portal z nieruchomościami, Rightmove, również podał, że na początku tego roku na każdą dostępną nieruchomość na wynajem przypadało średnio 15 zgłoszeń, co jest spadkiem z 20 odnotowanych rok wcześniej i zarazem najmniejszą liczbą chętnych od 2021 roku.

Jak dostać się na początek kolejki zainteresowanych najmem nieruchomości?

Agenci twierdzą, że istnieje kilka prostych sposobów na łatwiejsze znalezienie mieszkania na wynajem:

 • należy rozpocząć proces poszukiwania na długo przed końcem umowy najmu i zarejestrować się w wielu agencjach;
 • dobrze jest posiadać payslipy, referencje z pracy i referencje od poprzedniego landlorda;
 • warto budować relacje z agentami w okolicy, ale należy być przygotowanym na rozszerzenie zakresu poszukiwań;
 • ponadto trzeba określić swój budżet i obliczyć, ile pieniędzy możemy zaoferować z góry;
 • należy pamiętać, że niektórzy agenci oferują możliwość obejrzenia nieruchomości w mediach społecznościowych przed wystawieniem ich na rynek.

Więcej wskazówek i pomoc w zakresie praw dotyczących wynajmu można znaleźć tutaj.

Czytaj więcej:

Ceny nieruchomości w Londynie spadły średnio o 30 tys. funtów

Ceny najmu nieruchomości w UK spadają powoli trzeci miesiąc z rzędu. W samym Londynie już o 5 proc.

UK: Co dalej z reformą wynajmu mieszkań? Zakaz eksmisji "bez winy" może być złagodzony

UK: Gdzie ceny domów rosną, a gdzie spadają?

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 15.04.2024
  GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement