Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Record increase in the number of immigrants in Poland. Nepal, India and Bangladesh in the lead

Record increase in the number of immigrants in Poland. Nepal, India and Bangladesh in the lead
Polska przyciąga wielu obcokrajowców. (Fot. Getty Images)
The number of migrants working on the Vistula River is growing significantly year by year - revealed the Central Statistical Office in Poland. As it was shown, only in 2018 licenses were issued 328.8 thous. people - almost 40 percent more than in 2017.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Każdy cudzoziemiec, który chce podjąć legalne zatrudnienie w Polsce, musi posiadać zezwolenie o pracę. Wnioskodawcą oraz stroną postępowania w sprawie jego wydania jest podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Zezwolenia wydawane są przez właściwego wojewodę, ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy i nie musi być tożsama z miejscem wykonywania pracy przez obcokrajowca.

Jak wynika z danych GUS, w ostatnich latach systematycznie rośnie liczba zezwoleń wydawanych na pracę cudzoziemców w Polsce. W 2018 r. wydano ich 328,8 tys. Było to o prawie 40 proc. więcej niż w 2017 r. i prawie 5-krotnie więcej niż w 2015 r. W porównaniu z 2017 r. wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców nastąpił niemal we wszystkich województwach.

Według danych GUS, jedynym województwem, w którym w tym czasie spadła liczba wydanych zezwoleń było śląskie (o 5,3 proc.). W 2018 r. najwięcej zezwoleń wydano w województwie mazowieckim. Jednak udział zezwoleń wydawanych w tym województwie w ogólnej liczbie wydawanych zezwoleń w kraju maleje. Np. w 2015 r. stanowiły one 49,4 proc., a w 2018 r. 24,2 proc.

W 2018 r. największą po województwie mazowieckim liczbę zezwoleń wydano w województwie wielkopolskim (11,1 proc. ogólnej liczby pozytywnych decyzji), gdzie w latach 2015-2018 liczba zezwoleń na pracę cudzoziemców wzrosła ponad 10-krotnie. W analizowanych latach najwyższa dynamika liczby zezwoleń wystąpiła w województwie łódzkim (25-krotny wzrost).

Najmniejsza część ogólnej liczby zezwoleń na pracę cudzoziemców wydana została w województwach: świętokrzyskim, podlaskimi oraz podkarpackim (w każdym z wymienionych województw poniżej 2 proc.), przy czym - jak zauważa GUS - w latach 2015-2018 miał tam miejsce 6–8-krotny wzrost liczby wydanych zezwoleń.

W Polsce brakuje pracowników m.in. w branży budowlanej. (Fot. Getty Images)

W 2018 r. zezwolenia na pracę wydano obywatelom 125 państw oraz dwóm bezpaństwowcom. Najczęściej były przyznawane obywatelom Ukrainy. Najwięcej, bo 85 proc. zezwoleń dla obywateli tego kraju, wydano w województwie lubuskim. Mniejszy niż połowę udział Ukraińców wśród cudzoziemców, którzy otrzymali zezwolenie na pracę, odnotowano w województwach lubelskim i podlaskim.

W tych dwóch województwach cudzoziemcy, którym udzielono zgody na pracę w Polsce, w ponad 40 proc. byli obywatelami Białorusi. Z danych GUS wynika, że ten kraj był dość licznie reprezentowany także w województwie warmińsko-mazurskim (13,7 proc. ogólnej liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców) i mazowieckim (7,4 proc.).

W kraju drugą co do wielkości nacją otrzymującą zezwolenia na pracę byli obywatele Nepalu – 6,1 proc. udziału w ogólnej ich liczbie. Największy ich udział obserwowano w województwie opolskim (12,8 proc.).

GUS zwraca uwagę, że obok obywateli Ukrainy i Nepalu w 2018 r. zauważalny odsetek zezwoleń trafił także do obywateli Indii i Bangladeszu (po 2,5 proc.). Największą liczbę zezwoleń na pracę obywatelom tych państw wydano w województwie mazowieckim.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement