Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Recycled plastic can be more toxic and is no fix for pollution, Greenpeace warns

Recycled plastic can be more toxic and is no fix for pollution, Greenpeace warns
Przewiduje się, że produkcja tworzyw sztucznych potroi się do 2060 roku. (Fot. Getty Images)
Recycling plastic can make it more toxic and should not be considered a solution to the pollution crisis, Greenpeace has warned before the latest round of negotiations for an international plastics treaty.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Tworzywa sztuczne są z natury niekompatybilne z gospodarką o obiegu zamkniętym" - stwierdziła globalna organizacja ekologiczna w raporcie, w którym zebrano badania wykazujące, że tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu, są bardziej toksyczne niż ich te pierwotne.

Raport, zbiegający się w czasie z początkiem nowych rozmów na temat stworzenia potencjalnego globalnego traktatu dotyczącego zanieczyszczenia odpadami z tworzyw sztucznych, pochodzi z oddzielnych badań, które wykazały, że rozdrabnianie tworzyw sztucznych poddawanych recyklingowi powoduje rozprzestrzenianie się mikroplastiku w środowisku.

Przedstawiciele 173 krajów zgodzili się w zeszłym roku na opracowanie prawnie wiążącego traktatu obejmującego "pełny cykl życia" tworzyw sztucznych od produkcji do utylizacji, który ma być wynegocjowany w ciągu najbliższych dwóch lat.

W przyszłym tygodniu mają oni spotkać się w Paryżu na rozmowach, które już spotkały się z krytyką za wykluczenie z nich społeczności z krajów rozwijających się, które są poszkodowane w wyniku wyrzucania i spalania odpadów z tworzyw sztucznych, a także osób zbierających odpady, które mają kluczowe znaczenie dla całego procesu recyklingu. Istnieje obawa, że bez tych głosów negocjacje zostaną podporządkowane interesom korporacji.

Od lat pięćdziesiątych XX wieku wyprodukowano około 8 miliardów ton plastiku. Raport Greenpeace kataloguje wyniki recenzowanych badań i międzynarodowych opracowań pokazujących nie tylko, że jedynie nieznaczna część (9%) tworzyw sztucznych jest poddawana recyklingowi, ale także, że te, które są przetwarzane, zawierają wyższe stężenia toksycznych chemikaliów, co zwielokrotnia ich potencjalną szkodliwość dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.

Według raportu, tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu często zawierają wyższe poziomy substancji chemicznych, takich jak toksyczne środki ogniochronne, benzen i inne substancje rakotwórcze, substancje zanieczyszczające środowisko, a także liczne substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, które mogą powodować zmiany w naturalnym poziomie hormonów w organizmie.

Odpady tworzyw sztucznych przeznaczone do recyklingu są zazwyczaj eksportowane z krajów o wysokich dochodach do biedniejszych części świata.

Przewiduje się, że produkcja tworzyw sztucznych potroi się do 2060 roku. Greenpeace twierdzi, że każdy globalny traktat w sprawie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi powinien doprowadzić do natychmiastowego znacznego ograniczenia ich produkcji, jako pierwszy krok na drodze do całkowitego wyeliminowania wytwarzania pierwotnego plastiku.

Te tworzywa sztuczne, które pozostaną, muszą zostać ponownie wykorzystane w jak największym stopniu, podczas gdy opracowywane są technologie utylizacji odpadów, które nie wymagają zwykłego ich spalania lub zakopywania - podkreśla Greenpeace.

Czytaj więcej:

Recykling plastiku to mit. W USA tylko kilka procent tworzyw sztucznych poddaje się obróbce wtórnej

Badanie: 65 proc. Polaków popiera zakaz pakowania owoców i warzyw w plastik

Miniaturowe kosmetyki w hotelach mogą zostać zakazane w Unii Europejskiej

Od października wchodzi zakaz jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców w Anglii

W Anglii wkrótce zostanie wprowadzony system kaucji za plastikowe butelki

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement