Record number of bats hibernate in Kampinos National Park

Pod koniec grudnia zakończyło się pierwsze w tym sezonie zimowym liczenie nietoperzy w Kampinoskim Parku Narodowym - naliczono 1 783 nietoperzy siedmiu gatunków. Podczas poprzedniego liczenia - w lutym zeszłego roku, było ich 1 611.
Po raz pierwszy najliczniejszy okazał się nocek Natterera – 746 osobników (41,8 proc.), do tej pory na pierwszym miejscu plasował się zawsze gacek brunatny - tym razem 577 osobników (32,4 proc.).
Podium zamknął mopek zachodni – 233 (13,1 proc.), a na dalszych miejscach były nocek rudy – 199 (11,2 proc.), nocek duży (14 osobników), gacek szary (10) i mroczek późny (4) - czytamy w komunikacie zamieszczonym przez park na Facebooku.
Ochrona zimowisk nietoperzy i ich liczenie prowadzone jest w Kampinoskim Parku Narodowym od 2010 roku. Każdej zimy dwukrotnie - w grudniu i lutym - liczone są nietoperze zimujące w 190 specjalnie przystosowanych piwniczkach ziemnych - pozostałych po wykupionych gospodarstwach, oraz w położonym na terenie parku bunkrze - dawnym zapasowym punkcie dowodzenia Układu Warszawskiego na Łużowej Górze.

W piwniczkach tym razem zimowały 1 602 nietoperze, a w bunkrze na Łużowej Górze – 181.
Jeśli trafimy w lesie na zamkniętą ziemną piwniczkę, nie włamujmy się do niej. Nie ma tam żadnych skarbów, jedynie cegły dziurawki dla nietoperzy - apelują pracownicy parku. Drzwi zamknięte są tylko po to, żeby wnętrze nadmiernie się nie wychładzało. Optymalna temperatura zimowania dla nietoperzy wynosi bowiem 4-5 st. C, jeśli spada poniżej 2 st. C, zwierzęta przenoszą się w cieplejsze miejsce.
Trzeba też pamiętać, że wszystkie krajowe gatunki nietoperzy są w Polsce chronione. Nie wolno więc ich niepokoić ani płoszyć. Jeśli zdarzy nam się natrafić na zimujące gdzieś nietoperze, to zachowajmy ciszę i nie kierujmy na nie ostrego światła. Jeśli chcemy się im przyjrzeć, możemy na kilka- kilkanaście sekund delikatnie oświetlić je z większej, przynajmniej metrowej odległości.
Nie należy natomiast ich fotografować, bo to niepokoi zwierzęta. Na fotografowanie nietoperzy w Polsce, zgodnie z przepisami o ich ochronie, potrzebne jest specjalne zezwolenie.