Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: Britain is at risk of returning to the differences in living standards of Victorian times

Report: Britain is at risk of returning to the differences in living standards of Victorian times
Czasy wiktoriańskie (okres rządów królowej Wiktorii Hanowerskiej, trwający od 1837 do 1901 roku) to już historia, ale różnice społeczne w UK znów mogą być takie jak ponad 100 lat temu... (Fot. Getty Images)
Britain is at risk of returning to disparities in living standards that have not existed since Victorian times in the second half of the 19th century, and the situation of the poorest classes has not improved in the last 15 years - warned the think tank, the Center for Social Justice, in a report published yesterday ( CSJ).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W dokumencie zatytułowanym "Dwa narody: stan ubóstwa w Wielkiej Brytanii" napisano, że kraj jest "głęboko podzielony", a "systemowe problemy, z którymi borykają się osoby znajdujące się na samym dole społeczeństwa, mogą się utrwalić".

Wskazano, że 13,4 mln osób prowadzi życie naznaczone brakiem właściwych relacji rodzinnych, stagnacją płac, złymi warunkami mieszkaniowymi, chronicznie złym stanem zdrowia i przestępczością.

CSJ podkreśla, że dla wielu osób znajdujących się na dole drabiny społecznej praca nie jest warta podejmowania wysiłku, bo zwykle jest ona niskiej jakości, niepewna i niedająca szans na awans, więc aby uzyskać dodatkowe środki, wolą zwracać się do opieki społecznej.

Podkreślono, że sytuacja najuboższych pogorszyła się w szczególności podczas lockdownów wprowadzonych w czasie pandemii Covid-19, gdyż restrykcje dotknęły ich w większym stopniu niż pozostałe grupy społeczne.

"Polityka lockdownu dolała oliwy do ognia, który już wcześniej był obecny w życiu osób znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji i jak dotąd nikt nie zaproponował planu, który odpowiadałby skali problemów. Ten raport pokazuje, że potrzebujemy znacznie więcej niż dyskusji na temat redystrybucji finansów, potrzebujemy strategii mającej na celu zwalczanie podstawowych przyczyn ubóstwa, czyli edukacji, pracy, zadłużenia, uzależnień i rodziny" - zauważył dyrektor CSJ Andy Cook.

Jako przykłady negatywnego wpływu lockdownu na osoby najmniej zamożne wymieniono m.in. to, że liczba telefonów na infolinię dotyczącą przemocy domowej wzrosła o 700 proc.; długotrwałe opuszczanie zajęć w szkole przez uczniów zwiększyło się o 134 proc.; dodatkowe 1,2 mln osób korzystało z zasiłków dla osób w wieku produkcyjnym; o 86 proc. wzrosła liczba osób szukających pomocy w związku z uzależnieniami.

Zwrócono też uwagę, że o ile w całej populacji Wielkiej Brytanii różnego typu problemy ze zdrowiem psychicznym ma 13 proc. osób, a w grupie klasy niższej społeczeństwa odsetek ten wynosi aż 40 proc.

Czytaj więcej:

Brytyjczycy toną w długach. 30 proc. zalegało w tym roku z rachunkami lub spłatą zadłużenia

Brytyjczycy wynajmują coraz mniejsze domy. Powodem rosnące czynsze i brak wyboru

Tost z groszkiem zamiast awokado. Brytyjczycy sięgają po potrawy z dzieciństwa

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement