Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: Former ministers should be banned from lobbying for 5 years

Report: Former ministers should be banned from lobbying for 5 years
Sprawa Greensill Capital wciąż budzi wiele emocji na Wyspach. (Fot. Getty Images)
Ministers should be banned from political lobbying for five years after they leave office, and not for two years as it is today, the UK Public Living Standards Committee has recommended in a report published today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wstępny raport jest efektem kontrowersji dotyczących lobbingu prowadzonego przez byłego premiera Davida Camerona, który w 2018 r. zatrudniony został w firmie finansowej Greensill Capital i próbował dla niej uzyskać - zresztą bezskutecznie - dostęp do programu kredytowego uruchomionego po wybuchu pandemii koronawirusa.

Choć przeprowadzone dochodzenie wykazało, że Cameron nie złamał prawa, ale kontrowersje wzbudziło to, że kontaktował się z członkami obecnego rządu nieformalnymi kanałami, np. wielokrotnie wysyłając SMS-y do ministra finansów Rishiego Sunaka, czy wiadomości na komunikatorze WhatsApp do ministra zdrowia Matta Hancocka.

Składając przed miesiącem zeznania przed komisjami Izby Gmin, Cameron przyznał, że są "ważne lekcje do wyciągnięcia", a byli premierzy powinni "myśleć inaczej i działać inaczej", jeśli chodzi o lobbing.

W przedmowie do raportu przewodniczący komisji lord Evans napisał, że istnieje potrzeba "znaczącej reformy" w czterech obszarach. Oprócz wydłużenia z dwóch do pięciu lat okresu, w którym ministrowie mieliby zakaz podejmowania lobbingu, inne zalecenia obejmują zakaz podejmowania przez ministrów i wyższych urzędników pracy w obszarze ich polityki w ciągu dwóch lat po opuszczeniu urzędu, nowe wytyczne dotyczące korzystania z nowoczesnych form komunikacji (SMS-y i wiadomości WhatsApp), usunięcie luki prawnej dotyczącej nieujawniania "nieformalnego lobbingu" (takiego jak drinki i/lub kolacje) oraz bardziej regularne i szczegółowe publikowanie informacji na temat lobbingu. Końcowy raport i zalecenia komisji zostaną przesłane premierowi jeszcze w tym roku.

Komisję ds. Standardów Życia Publicznego powołano w 1994 r. w następstwie skandalu "gotówka za pytania", w którym posłowie Partii Konserwatywnej zgodzili się zadawać pytania w parlamencie w zamian za pieniądze.

Czytaj więcej:

David Cameron: Lobbing na rzecz Greensill był w interesie publicznym

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 06.06.2024
    GBP 5.0543 złEUR 4.2997 złUSD 3.9530 złCHF 4.4311 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement