FIFA women's ranking: Poland in 30th place, up one place

Niedawno zakończyły się mistrzostwa świata kobiecych drużyn piłki nożnej. (Fot. ANESH DEBIKY/AFP via Getty Images)
The women's national team of Poland took 30th place in the latest ranking of the International Football Federation (FIFA), which means an increase by one place compared to the previous, June ranking.

Na pierwsze miejsce, z trzeciego, awansowały Szwedki, które wyprzedzają Hiszpanki i dotychczasowe liderki Amerykanki.

W zakończonych kilka dni wcześniej MŚ swój pierwszy w historii tytuł zdobył zespół Hiszpanii, po finałowej wygranej w Sydney z Anglią 1:0. Brązowy medal wywalczyły Szwedki.

Zespół prowadzony przez trenerkę Ninę Patalon we wrześniu 2022 zakończył grupowe eliminacje do MŚ wygranymi z Albanią 2:1 i Kosowem 7:0. Polki zajęły trzecie miejsce za Norwegią i Belgią, co zamknęło im drogę do awansu.

Biało-czerwone we wrześniu rozpoczną rywalizację w grupie B Ligi Narodów. Te rozgrywki rozpoczną kwalifikacje do mistrzostw Europy 2025, które odbędą się w Szwajcarii.

Mecze piłki nożnej kobiecych drużyn cieszą się coraz większym zainteresowaniem. (Fot. Getty Images)

Rywalkami zespołu trenerki Patalon w LN będą Greczynki, Ukrainki i Serbki.

Kobiece reprezentacje w Lidze Narodów zostały podzielone na ligę A, B oraz C. W lidze A i B są cztery czterozespołowe grupy, natomiast w lidze C jest pięć grup.

Polki 22 września zmierzą się na wyjeździe z Grecją. 26 września podejmą w Gdyni Ukrainę, a 27 października zagrają u siebie z Serbią. Rewanżowy mecz z Serbią odbędzie się cztery dni później, a z Ukrainą 1 grudnia. 5 grudnia biało-czerwone ponownie zagrają z Grecją.

Do turnieju finałowego awansują cztery reprezentacje, które zajmą pierwsze miejsce w grupach w lidze A. Awans do wyższej dywizji gwarantuje wygranie grupy.

Turniej finałowy oraz dwumecze o awans i utrzymanie w danej dywizji zostaną rozegrane w dniach 21-28 lutego 2024 roku. Wyżej notowane drużyny rewanżowe spotkania rozegrają u siebie. Losowanie par turnieju finałowego oraz baraży o awans i utrzymanie w dywizjach odbędzie się 11 grudnia.

Męska reprezentacja Polski zajmuje w aktualnym rankingu FIFA 26. miejsce.