Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rail Baltica: From Warsaw to Riga by train in five hours

Rail Baltica: From Warsaw to Riga by train in five hours
Według założeń Rail Baltica ma połączyć Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki. (Fot. X/@RailBaltica)
With the opening of Rail Baltica, it will be possible to travel by train from Warsaw to Riga in five hours,' said Marius Narmontas, a representative of RB Rail, the company responsible for the project. The investment has a practical and symbolic dimension and will have a positive impact on the safety of the Baltic countries, he added.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Rail Baltica to linia kolejowa, która ma połączyć Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki. Zaplanowano też nitki do Wilna i ryskiego lotniska. Projekt zakłada, że infrastruktura kolei dużych prędkości połączy Polskę z krajami bałtyckimi do 2030 roku.

Wdrożenie projektu Rail Baltica zapewni szybkie i bezpieczne połączenie kolejowe w Europie, w tym w krajach bałtyckich - podkreślił Narmontas. Uruchomienie połączenia znacząco skróci czas podróży między miastami w regionie. Szacowany czas przejazdu między Warszawą i Rygą to pięć godzin.

Narmontas zaznaczył jednocześnie, że "obecnie Rail Baltica ma też istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państw bałtyckich".

Szybkie połączenie kolejowe "jest szczególnie istotne w obecnych warunkach geopolitycznych", gdyż zapewnia odporną sieć transportową, która jest pewna i zabezpieczona przed niechcianymi ingerencjami zewnętrznymi - dodał Narmontas.

Ocenił też, że integracja infrastruktury kolejowej krajów bałtyckich - gdzie rozstaw torów jest obecnie szerszy - z innymi krajami europejskimi ma wymiar symboliczny: "pokazuje, do kogo kraje bałtyckie chcą należeć".

"Wraz z wdrożeniem projektu Rail Baltica kraje bałtyckie staną się integralną częścią Zachodniej Europy i umocują swoją niezależność od Wschodu" - napisał przedstawiciel spółki.

"Dziś nie możemy ignorować zagrożeń dla bezpieczeństwa wynikających z łączności kolejowej z Rosją i Białorusią - w związku z obecnym rozstawem torów, kompatybilnością łotewskiego systemu kontroli kolejowej i taborów z rosyjską siecią kontroli kolejowej" - zwrócił uwagę przedstawiciel Rail Baltica.

Narmontas zaznaczył, że wdrożenie projektu będzie wymagało większych inwestycji, niż początkowo planowano. W związku z tym trwają prace, by zaplanować kolejność robót, poszukiwane są też alternatywne możliwości jego finansowania.

"Decyzje w tej kwestii będą musiały zostać podjęte wspólnie przez trzy kraje bałtyckie" - wskazał.

Przedstawiciel spółki, pytany o przebieg prac, poinformował, że wraz z nadejściem 2024 roku w krajach bałtyckich rozpoczną się roboty budowlane na dużą skalę. W przypadku Łotwy prace będą trwały w co najmniej pięciu miejscach.

Czytaj więcej:

Niemcy: Nocny pociąg ponownie łączy Berlin i Paryż

PKP Intercity: Graficzna rezerwacja miejsc we wszystkich pociągach krajowych

Ogłoszono plany uruchomienia bezpośrednich pociągów z Londynu do Niemiec i Szwajcarii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement