FA Cup: Manchester City triumph in derby final

Manchester City sięgnął po Puchar Anglii. (Fot. Getty Images)
Manchester City's players have won the FA Cup for the seventh time in their history. In the final at Wembley, they beat their local rival United 2:1 after two goals by Ilkay Guendogan. They had earlier secured triumph in the English Premier League and will play in the Champions League final on 10 June.

W przeszłości piłkarze City sięgnęli po Puchar Anglii w 1904, 1934, 1956, 1969, 2011 i 2019 roku. Łącznie to był ich 12. występ w finale.

Manchester United triumfował w tych rozgrywkach 12 razy - po raz ostatni siedem lat temu. Natomiast w finale zagrał po raz 21., wyrównując pod tym względem rekord należący do Arsenalu Londyn.

Nigdy jednak wcześniej nie doszło do derbów Manchesteru w decydującym meczu FA Cup, choć to już 142. edycja.

Wczorajszy finał na Wembley rozpoczął się znakomicie dla "The Citizens". Jeszcze nie wszyscy kibice zdążyli zasiąść na trybunach, gdy w 12. sekundzie reprezentant Niemiec Ilkay Guendogan po efektownym strzale z woleja zdobył bramkę.

To najszybszy gol w historii finałowych meczów FA Cup. Dotychczas rekordzistą był Francuz Louis Saha - w 25. sekundzie dla Evertonu w przegranym 1:2 finale z Chelsea w 2009 roku.

Wprawdzie w 33. minucie wyrównał z rzutu karnego Portugalczyk Bruno Fernandes, ale na początku drugiej połowy (51.) zwycięską - jak się okazało - bramkę dla City ponownie zdobył Guendogan, bohater sobotniego finału. Drugą asystę zaliczył Kevin De Bruyne.

Piłkarze Josepa Guardioli są na dobrej drodze do potrójnej korony. Brakuje im jeszcze w tym sezonie tylko triumfu w Lidze Mistrzów - w finale 10 czerwca zmierzą się z Interem Mediolan.

"Mamy okazję zrobić coś wyjątkowego i zdobyć potrójną koronę. Nie chcemy stracić tej szansy" - oświadczył Guendogan, który został wybrany najlepszym zawodnikiem sobotniego finału.

"Mogę obiecać kibicom, że damy z siebie wszystko, aby wygrać w Stambule" - dodał Niemiec, powołany do kadry na czerwcowe spotkania towarzyskie, w tym z Polską w Warszawie 20 czerwca.

Raphael Varane przed finałem Pucharu Angflii: "Strach? Nie ma mowy"