Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bus carriers to start. The connections will start from June 1

Bus carriers to start. The connections will start from June 1
Coraz więcej tras autobusowych będzie ponownie uruchamianych od czerwca. (Fot. Getty Images)
On June 1, regular operation of the Warsaw West bus station will be restored - one of the most important transport hubs in Poland. Further carriers decide to resume operations, despite restrictions resulting from sanitary restrictions. What do passengers need to prepare for?
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Od trzech tygodni obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania połączeniami autobusowymi. Wiele osób utknęło za granicą w oczekiwaniu na wznowienie ruchu autobusowego i zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla tych, których podróż nie jest związana z pracą. Kolejni przewoźnicy decydują się na powrót na najbardziej oblegane trasy, jednak z powodu ograniczonej o połowę liczby pasażerów kursy nie mogą być rentowne bez podniesienia cen biletów. Koszty poniosą więc wszyscy - i zdesperowani podróżni, i przewoźnicy, którzy mimo powrotu do pracy, będą mieli trudności z odzyskaniem stabilności finansowej" - komentuje Pert Susen, ekspert wyszukiwarki połączeń Busradar.pl.

Pierwszy na międzynarodowe trasy wrócił Sindbad, decydując się na wznowienie ruchu między Polską a Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Belgią, Hiszpanią, Holandią i Luksemburgiem. Od 3 czerwca, w związku z otwarciem włoskich granic, planowane jest także wznowienie połączeń z tym krajem. Przewoźnik przed epidemią oferował połączenia między Polską a 26 krajami. Wznowienie kolejnych linii będzie zależało od zniesienia kontroli granicznych i zainteresowania turystów.

Na drogi wraca także Flixbus. Od 28 maja przewoźnik wznawia kursy do 33 miast, w tym 14 w Polsce. Autobusy wyjadą na sześć tras:

  1. Szczecin Główny - Berlin Tagel - Berlin Zob
  2. Warszawa - Radom - Kielce - Kraków - Zakopane
  3. Medyka - Przemyśl - Rzeszów - Kraków - Katowice - Wrocław - Chociebuż - Berlin - Hamburg - Brema
  4. Medyka - Przemyśl - Rzeszów - Kraków - Katowice - Wrocław - Drezno - Chemnitz - Giessen - Siegen - Bergisch Gladbach - Leverkusen - Düsseldorf - Duisburg - Amsterdam
  5. Warszawa - Konin - Poznań - Berlin - Hanower - Dortmund - Bochum - Essen - Duisburg - Düsseldorf - Leverkusen - Kolonia Lotnisko - Bonn
  6. Warszawa - Poznań - Świebodzin - Berlin SXF - Berlin - Sudkreuz - Berlin ZOB - Hamburg

Dzień później swoje połączenia wznowi także największy polski operator - Polonus. Planowane trasy to:

  • Warszawa – Rawa Maz. – Tomaszów Maz.
  • Warszawa – Ostrołęka – Mrągowo – Kętrzyn
  • Warszawa – Kozienice – Sandomierz – Tarnobrzeg
  • Warszawa – Mława – Olsztyn – Bartoszyce
  • Warszawa – Przasnysz – Szczytno – Olsztyn
  • Warszawa – Łomża – Pisz – Ruciane-Nida – Mikołajki – Giżycko
Od czasu poluzowania zasad dotyczących wychodzenia z domu, ludzie zaczęli szukać możliwości podróżowania, chociażby do pobliskich miejscowości, lub w atrakcyjne turystycznie regiony w Polsce. (Fot. Getty Images)

Wszyscy przewoźnicy ostrożnie odmrażają kolejne trasy, wprowadzając nowe, bardzo okrojone rozkłady jazdy, np. tylko jeden kurs dziennie na danej trasie krajowej lub całkowity brak połączeń w weekendy. Wynika to z kilku czynników, m.in.: ograniczenie liczby pasażerów, sprawia, że kursy stają się nierentowne, dlatego przewoźnicy muszą zadbać o to, aby te, które się odbywają miały, maksymalną możliwą liczbę pasażerów, bo nie będą w stanie odrobić strat na innych trasach.

Od czasu poluzowania zasad dotyczących wychodzenia z domu, ludzie zaczęli szukać możliwości podróżowania, chociażby do pobliskich miejscowości, lub w atrakcyjne turystycznie regiony w Polsce. W związku z brakiem oferty transportowej i obawami o swoje bezpieczeństwo wiele osób zdecydowało się na podróż własnym samochodem.

"Z naszych badań sprzed epidemii wynika, że najważniejszymi czynnikami wpływającymi na decyzję o korzystaniu z transportu zbiorowego jest cena biletu i wystarczająca liczba połączeń na interesujących trasach. Teraz do kluczowych czynników należy dodać bezpieczeństwo. Restrykcje związane z epidemią, nie tylko chronią pasażerów, ale także wpływają bezpośrednio na wzrost cen biletów i ograniczoną dostępność ofert. Nie sposób nie zauważyć, że problem ten dotyka najbardziej miejsc, które jeszcze przed pandemią były wykluczone transportowo lub takim wykluczeniem zagrożone" - komentuje ekspert Busradar.pl

Wszyscy przewoźnicy zaznaczają, że w związku z wznowieniem połączeń wprowadzili także szereg procedur sanitarnych. Oprócz 50-procentowego ograniczenia liczby pasażerów i zachowania dystansu między nimi, na liście znalazły się także: obowiązek noszenia maseczek, dezynfekcja pojazdów po każdym kursie, zamknięcie toalet na pokładzie autobusów, a w związku z tym częstsze postoje na trasach dalekobieżnych, zachowana odległość od kierowcy, bezdotykowa kontrola biletów i dokumentów.

Wielu przewoźników uzależnia otwarcie kolejnych linii międzynarodowych od zniesienia kontroli granicznych i obowiązkowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z zagranicy w Polsce. Jak dotąd rząd nie wydał w tej sprawie oficjalnego stanowiska. Wiadomo jedynie, że kontrole graniczne zostają utrzymane co najmniej do 12 czerwca. Przewoźnikom i podróżującym pozostało trzymać rękę na pulsie, bo sytuacja zmienia się z tygodnia na tydzień.

Czytaj więcej:

Polacy planują wyjazdy. Wzrasta liczba zapytań o noclegi

Polacy rzucili się na wakacje 2021

Minister zdrowia: Polacy niedługo pójdą do kina i pojadą na wakacje

Polacy zachęcani do powrotu do restauracji i do polskich hoteli

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement