Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

AI will not be mass destroyer of jobs - Bank chief

AI will not be mass destroyer of jobs - Bank chief
Czy tak będzie wyglądać przyszłość rynku pracy?... (Fot. Getty Images)
Artificial Intelligence (AI) will not be a 'mass destroyer of jobs' and human workers will learn to work with new technologies, the governor of the Bank of England has told the BBC.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak zaznaczył Bailey, chociaż rozwój sztucznej inteligencji wiąże się z ryzykiem, to "istnieje w niej ogromny potencjał", a firmy wkrótce zaczną odnotowywać korzyści w zakresie produktywności. Jedna trzecia z nich już w zeszłym roku dokonała znacznych inwestycji w AI.

"Zanim zostałem szefem banku, byłem historykiem gospodarki. Dlatego jestem przekonany, że tak jak gospodarki dostosowują się do nowych czasów, tak samo dostosowują się miejsca pracy, a my uczymy się z tym pracować. Myślę też, że ludzie osiągają lepsze wyniki przy pomocy maszyn niż gdyby miały one pracować same. Jestem więc optymistą…" - dodał.

W swojej najnowszej ocenie gospodarki Wielkiej Brytanii Bank Anglii szacuje, że inwestycje w automatyzację i sztuczną inteligencję już "ograniczyły koszty rekrutacji i koszty pracy".

Jak Wielka Brytania wykorzystuje sztuczną inteligencję?
Najbardziej rozpowszechnione są rozwiązania AI do zarządzania i analizy danych, uczenie maszynowe oraz przetwarzanie i generowanie obrazów.
(Fot. Getty Images)

Podobnego zdania jest Komisja ds. Komunikacji i Cyfryzacji w Izbie Lordów (Lords Communications and Digital Committee), która stwierdziła, że należy docenić zalety sztucznej inteligencji, a nie tylko skupiać się na związanych z nią zagrożeniach.

Przewodnicząca komisji Tina Stowell podkreśla, że mówienie o "egzystencjalnych zagrożeniach i scenariuszach science fiction" nie powinno przeszkadzać w czerpaniu korzyści ze sztucznej inteligencji.

W raporcie komisji stwierdzono, że kraj może "przegapić gorączkę złota związaną ze sztuczną inteligencją", a niektóre "apokaliptyczne" wizje dotyczące zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją są przesadzone.

Raport skupia się na dużych modelach językowych (LLM), czyli narzędziach AI takich jak ChatGPT.

Z badań rządowych wynika, że mniej więcej jedna na sześć organizacji w Wielkiej Brytanii wdrożyła co najmniej jedną technologię sztucznej inteligencji.
(Fot. Getty Images)

Jednak - jak zauważa BBC - wśród różnych osobistości wyższego szczebla z branży pojawiły się jednak obawy, że technologia ta może powodować problemy: od eliminacji miejsc pracy po zagrożenie dla samej ludzkości.

W listopadzie 2023 r. Wielka Brytania była gospodarzem pierwszego na świecie szczytu dotyczącego bezpieczeństwa sztucznej inteligencji (AI Safety Summit), podczas którego ogłoszono globalną deklarację w sprawie zarządzania ryzykiem związanym z AI.

Tina Stowell ostrzega jednak, że rząd musi uważać, aby Wielka Brytania nie stała się krajem przesadnie dbającym o bezpieczeństwo, zapominając o konieczności pracy nad rozwojem tej technologii.

Minister ds. nauki, innowacji i technologii Michelle Donelan złoży we wtorek zeznania przed Komisją ds. Komunikacji i Cyfryzacji w sprawie reakcji rządu na raport.

Czytaj więcej:

Brytyjski wywiad: Sztuczna inteligencja zwiększa ryzyko dla uczciwości przyszłych wyborów

Cztery dni pracy bez utraty płacy. AI zrewolucjonizuje pracę londyńczyków?

Sąd Najwyższy w UK: Sztuczna inteligencja nie może opatentować wynalazków

Szefowa MFW: Sztuczna inteligencja wpłynie na prawie 40 proc. miejsc pracy na świecie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement