Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

PM Sunak: If Russia has destroyed the dam, this is a new low in its aggression

PM Sunak: If Russia has destroyed the dam, this is a new low in its aggression
Rishi Sunak wypowiedział się na temat zniszczenia tamy w Nowej Kachowce na Ukrainie. (Fot. Yui Mok - WPA Pool/Getty Images)
If Russia is found to be responsible for the destruction of the Novaya Kakhovka dam, this will be a new low in its aggression towards Ukraine, assessed British Prime Minister Rishi Sunak, although he cautioned that intelligence agencies have not yet definitively confirmed blame.
News available in Polish

"Jeśli to celowe, to moim zdaniem oznaczałoby największy atak na infrastrukturę cywilną na Ukrainie od początku wojny i po prostu pokazałby nowy poziom dna, jaki widzimy w rosyjskiej agresji. Ataki na infrastrukturę cywilną są przerażające i złe. Do tej pory widzieliśmy już takie przypadki w tym konflikcie, ale jest zbyt wcześnie, aby to ostatecznie stwierdzić" - przekazał dziennikarzom w trakcie podróży do Waszyngtonu, gdzie dzisiaj spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem.

Sunak dodał, że natychmiastową reakcją Wielkiej Brytanii na ten atak było zaoferowanie pomocy humanitarnej.

"Już wcześniej przeznaczyliśmy środki i fundusze na wsparcie zarówno ONZ, jak i Czerwonego Krzyża, aby reagować na takie sytuacje. A teraz są w stanie przekierować te zasoby, aby szczególnie pomóc w reakcji humanitarnej i ewakuacji na tym obszarze w wyniku tego, co się stało".

Do zniszczenia tamy na Dnieprze, co spowodowało rozlanie zgromadzonej tam wody na położone poniżej tereny, doszło wczoraj nad ranem. Władze Ukrainy oświadczyły, że zniszczenie było celowym działaniem Rosji.

Niszcząc tamę w Kachowce, rosyjski prezydent Władimir Putin idzie śladem Józefa Stalina - zauważa brytyjski dziennik "Daily Telegraph", przypominając o wysadzeniu przez oddziały NKWD podczas II wojny światowej innej tamy na Ukrainie, w Zaporożu.

"Niestety, celowe wyburzanie zapór podczas wojny nie jest rzadkością; to nie pierwszy raz, kiedy Ukraina ucierpiała w tak niszczycielski sposób. Decyzja tajnej policji Stalina o wysadzeniu zapory w Zaporożu w 1941 r. - zaledwie 150 km od Kachowki, a obecnie w miejscu, gdzie znajduje się elektrownia jądrowa - spowodowała, jak się uważa, śmierć od 20 tys. do 100 tys. osób. Motywacja była taka sama: powstrzymać natarcie wroga. Rzeczywiście, czas wtorkowego ataku na Kachowkę nie może być przypadkowy, utrudniając ukraińską kontrofensywę zaledwie 24 godziny po tym, jak Kijów rozpoczął sondowanie różnych punktów na froncie" - zauważa gazeta.

Dziennik podkreśla też, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegał w październiku, że Rosjanie zaminowali tamę i wezwał międzynarodowych obserwatorów do przybycia na miejsce.

"Nic nie zostało zrobione. Trzeba się zastanawiać, ile jeszcze razy Zachód może być zszokowany strategią Rosji, zanim uznają jego analizę za realistyczną, a nie podszytą strachem, wykutą z cierpienia, jakie jego kraj jest zmuszony znosić" - pisze "Daily Telegraph".

Czytaj więcej:

Dowódca RAF-u: Po porażce na Ukrainie mściwa Rosja pozostanie zagrożeniem dla UK

Brytyjski resort obrony: Aresztowania za niebieski i żółty kolor dowodzą rosnącej paranoi w Rosji

Plaga kradzieży maszyn rolniczych w UK, które są potem przemycane do Rosji

Świat zszokowany wysadzeniem tamy na Ukrainie. "To oznaka barbarzyńskiej natury rosyjskiej agresji"

    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł

    Sport