Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

ING: An even deeper decline in employment in Poland is likely

ING: An even deeper decline in employment in Poland is likely
Ekonomiści już teraz odnotowali spadek przeciętnych wynagrodzeń. (Fot. Getty Images)
An even deeper drop in employment is likely in the coming months. The recession caused by Covid-19 is starting to play a significant role. - yesterday assessed the ING bank economists, commenting on the CSO data on employment
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według opublikowanych wczoraj danych GUS, zatrudnienie w kwietniu spadło o 2,4 proc. w porównaniu z marcem, a rok do roku spadło o 2,1 proc. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu miesiąc do miesiąca spadło o 3,7 proc., natomiast rok do roku wzrosło o 1,9 proc.

"Bardzo słaby wynik jest mieszanką efektów już widocznych wcześniej. Do zatrudnienia nie wlicza się osób, które czasowo przebywają na zasiłkach opiekuńczych (w związku z zamknięciem szkół)" - napisali ekonomiści ING.

"Na spadek zatrudnienia wg GUS ma też wpływ realizacja Tarczy Antykryzysowej – porozumienia o zmniejszeniu wymiaru czasu pracy w ramach tarczy antykryzysowej powodują spadek zatrudniania, które jest przeliczane na pełnozatrudnionych" - dodali.

Tarcza Antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd w Polsce, który ma ochronić Polskę i jej obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. 

Czy Polska jest gotowa na recesję? (Fot. Getty Images)

Ekonomiści zauważyli, że istotne znacznie zaczyna odgrywać także recesja spowodowana przez Covid-19, tj. nieprzedłużanie umów terminowych oraz zwolnienia.

"W kolejnych miesiącach prawdopodobny jest jeszcze głębszy spadek zatrudnienia – firmy dalej będą restrukturyzować działalność, pojawią się bankructwa słabszych podmiotów. Efekt ten będzie w naszej ocenie dominował nad powrotami do pracy osób przebywających na zasiłkach" - skomentowali.

Eksperci ING ocenili, że "negatywnie zaskoczyły również wynagrodzenia, w kwietniu średnie wynagrodzenie spadło 2,6 pkt. proc. głębiej niż typowa dynamika dla tego miesiąca, co spowodowało obniżenie rocznego tempa płac do 1,9 proc. rok do roku z 6,3 proc. w marcu".

"Prognozujemy, że w kolejnych miesiącach zmiany wynagrodzeń będą mniejsze, ale roczne tempo płac może przez parę miesięcy być bliskie (0 - 1 proc. rok do roku)" - dodali.

Czytaj więcej:

Ponad połowa Polaków odczuła spadek dochodów

Ekspert: Polacy najbardziej odczują kryzys na rynku pracy

Ekonomiści: Do Polski nadciąga fala bezrobocia

Fabryki aut w Polsce stoją i zwalniają

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement