Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Work on Notre Dame halted as concerns rise over lead pollution

Work on Notre Dame halted as concerns rise over lead pollution
Podczas pożaru kawałki płynnego metalu zanieczyściły kamieniarkę kościoła. (Fot. Getty Images)
Reconstruction on Paris' fire-damaged Notre Dame has been stopped for a few days as authorities examine safety precautions in the face of recent revelations of massive lead pollution around the cathedral.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Sprzątanie katedry zawieszono na pewien czas w zeszłym tygodniu ze względów sanitarnych. Krytycy zarzucją władzom, że nie zapewniły mieszkańcom okolic katedry i zatrudnionym w niej robotnikom dostatecznie szybko ochrony przed ołowiem, którego masy przedostały się podczas pożaru do środowiska, kiedy spłonęła dach i wykonana głównie z ołowiu iglica katedry.

Związki zawodowe wystosowały nawet pozew i domagają się całkowitego zamknięcia terenu Notre Dame.

Prefektura Ile-de-France podała, że "prefekt podjął decyzję o stopniowym podjęciu prac z początkiem tygodnia od 12 sierpnia". Wyjaśniono, że wcześniej inspekcja pracy wykazała, iż niedostatecznie i niesystematycznie przestrzegano przepisów. W raporcie inspekcji pracy stwierdzono też, że "urządzenia do odkażania były niewymiarowe".

Według dokumentów, zarejestrowano 500-800 razy wyższe skażenie okolicy katedry ołowiem niż dopuszczalne. (Fot.Getty Images)

Według dokumentów, które wyciekły w zeszłym miesiącu do płatnego portalu Mediapart, zarejestrowano 500-800 razy wyższe skażenie okolicy katedry ołowiem niż dopuszczalne. W sumie ocenia się, że podczas pożaru, podczas którego temperatura sięgała 800 stopni Celsjusza, stopiło się 450 ton ołowiu z dachu i iglicy, a pyły ołowiu osiadły nawet w mieszkaniach, w których były otwarte okna.

W tym tygodniu pozarządowa organizacja Robin Des Bois (Robin Hood) poinformowała, że skierowała w zeszły piątek do sądu pozew przeciwko władzom Paryża za zaniedbanie a nawet "celowe narażanie ludzi", gdyż nie poinformowano o możliwym niebezpieczeństwie skażenia ołowiem.

Podczas pożaru kawałki płynnego metalu zanieczyściły kamieniarkę kościoła, a żółty odcień dymu wskazuje, że część ołowiu odparowała, tworząc coś, co Robin Des Bois nazywa "toksycznym opadem" pyłu ołowiu. "Kiedy szalał pożar, władze wiedziały o kilkuset tonach ołowiu" - powiedziała Charlotte Nithart, szefowa tej organizacji. Jej zdaniem władze powinny natychmiast zamknąć teren lub ewakuować ludność.

Jak podaje prefektura Ile-de-France, konkretny dzień wznowienia pracy zostanie ustalony zgodnie z "instalacją dodatkowych środków odkażających, które pojawią się w tym tygodniu", co pozwoli, by "30 do 40 osób" podjęło pracę na terenie katedry. Przedtem pracowało od 60 do 70 ludzi. Ponadto "nowe zamówione urządzenie do odkażania (...) zostanie dostarczone jesienią".

Ołów w każdej postaci jest trujący, jako pył, w postaci pary i roztworów jego związków. Dostaje się do organizmu drogą oddechową, pokarmową, a także przez zranioną lub zadraśniętą skórę. Powszechnie stosowany jest w postaci związków ołowiu w licznych gałęziach przemysłu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement