Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The Committee of the Civic Legislative Initiative "Legal abortion - without compromise" established

The Committee of the Civic Legislative Initiative "Legal abortion - without compromise" established
Liderka Strajku Kobiet - Marta Lempart - podkreśla, że to dopiero początek walki o prawa kobiet. (Fot. Getty Images)
We are establishing the Committee of the Civic Legislative Initiative 'Legal abortion - no compromise'; the name seems to indicate what it concerns - said the leader of the Polish National Women's Strike Marta Lempart yesterday. The committee will have its own website with information about the project.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Od 22 października w całym kraju trwają masowe protesty, będące sprzeciwem wobec zaostrzenia - w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego - przepisów antyaborcyjnych. TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

"Dla mnie osobiście, to że legalna aborcja przez ostatnich kilka tygodni stała się najważniejszym symbolem wolności, to jest wielkie szczęście" - przyznała Lempart podczas wczorajszej konferencji prasowej w siedzibie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Warszawie.

Zwróciła uwagę na masowe protesty, Radę Konsultacyjną Strajku Kobiet, która - jak zaznaczyła - "pracuje w obszarach, w sprawie których ludzie wychodzą na ulicę". Podkreśliła, że "wszystko zaczęło się od oświadczenia pani magister (Julii) Przyłębskiej, udającej prezeskę Trybunału Konstytucyjnego, jak to rzekomo zakazuje ona aborcji z przyczyn embrio-patologicznych".

"Dlatego chcemy zbierać podpisy (poparcia), dlatego mamy projekt ustawy, dlatego będziemy robić to obywatelsko, bo takie jest życzenie społeczne" - mówiła Lempart.

Masowe protesty w całej Polsce trwają od 22 października. (Fot. Getty Images)

Zapowiedziała "rozmowy z ludźmi, konfrontowanie się, ale też przekonywanie tych, którzy są nieprzekonani". Według Lempart, projekt obywatelskiej ustawy będzie konsultowany w oparciu o rozwiązania z Irlandii, gdzie "kampania referendalna była kluczowa w przypadku zmiany przepisów dotyczących aborcji".

"My w Polsce rozmawiamy nie o tym, że chcemy zmienić prawo antyaborcyjne, my rozmawiamy o tym, że nie chcemy mieć prawa antyaborcyjnego. Chcemy mieć prawo dostępu do świadczeń, bo aborcja jest świadczeniem medycznym" - podkreśliła Lempart.

W skład Obywatelskiego Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Legalna aborcja - bez kompromisów" weszły: Marta Lempart i Bożena Przyłuska z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Kamila Ferenc i Krystyna Kacpura z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Karolina Więckiewicz i Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu, Aleksandra Knapik-Gauza z organizacji Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom oraz Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet.

W skład Komitetu będą wchodziły także inne organizacje i stowarzyszenia.

Czytaj więcej:

Wyrok ws. aborcji w Polsce. Protesty w całym kraju

Zagraniczne media i UE komentują protest polskich kobiet ws. aborcji

Prezydent zabiera głos ws. aborcji. Ustawa ma trafić do Sejmu

Szefowie głównych frakcji PE sprzeciwiają się "atakom na prawa kobiet" w Polsce

Polska: Kolejne protesty. Strajk Kobiet ogłosił wstępny skład Rady Konsultacyjnej

Oświadczenie historyków z UW w sprawie błyskawicy, symbolu Strajku Kobiet

Strajk Kobiet: Nie opowiemy się po stronie żadnej siły politycznej

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement