Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Portugal: Some people working remotely are "spied" by employers

Portugal: Some people working remotely are "spied" by employers
Wielu portugaliskich pracodawców złamało prawo poprzez niewłaściwe monitorowanie pracy pracowników. (Fot. Getty Images)
Some employers monitor the behavior of their employees who perform tasks remotely - say some participants in the debate organized by the Portuguese Praxis Association. Radio Renascenca quotes their statements.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według Teresy Coelho Moreiry, ekspertki ds. ochrony danych osobowych z portugalskiego Uniwersytetu Minho, część firm używa ukrytych programów, aby kontrolować zachowanie swoich załóg w czasie telepracy.

"Kontrolują wszystko, naprawdę wszystko: dane prywatne pracowników, ich zdjęcia zgromadzone w komputerze, a nawet szybkość pracy na klawiaturze" - poinformowała Coelho Moreira, ujawniając, że niektóre programy pozwalają ustalić, kto w danym czasie przebywa w domu "szpiegowanego" pracownika.

Specjalistka zaznaczyła, że tego typu formy kontrolowania pracownika są zabronione. "Monitorowanie czy ustalanie miejsca pobytu osoby pracującej zdalnie z domu jest nielegalne" - dodała.

Także wykładowca prawa na uniwersytecie w Coimbrze Joao Leal Amado wskazuje, że pracodawcy nie mogą ani kontrolować życia swoich pracowników wykonujących zadania w domu, ani wykraczać z przydzielanymi im zadaniami poza ustalone w umowie godziny pracy.

Praca zdalna może być sporym wyzwaniem - statystycznie zdolny do jej wykonywanie jest zaledwie co 10. pracownik. Epidemia spowodowała jednak, że wszyscy musieli się na nią przerzucić. (Fot. Getty Images)

Wprawdzie w czerwcu większość osób wykonujących swoje zadania zawodowe musiało w Portugalii wrócić do biur, ale wciąż z telepracy korzysta część obywateli, m.in. opiekunowie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Z zapowiedzi premiera Portugalii Antonia Costy wynika, że w najbliższych tygodniach opracowana zostanie nowa ustawa regulująca reżim pracy zdalnej. Sam szef rządu deklaruje, że do 2023 r. około 25 proc. pracowników administracji państwowej mogłoby wykonywać swoje zadania w ramach telepracy.

Na początku czerwca lizboński tygodnik "Expresso" poinformował, że największe działające w Portugalii spółki nie tylko pozwoliły swoim załogom na wykonywanie zadań zdalnie w okresie epidemii, ale też noszą się z zamiarem utrzymania telepracy w kolejnych miesiącach dla części swojego personelu.

Czytaj więcej:

Niemcy: Pracodawcy korzystają z usług detektywów, aby kontrolować pracowników

Bezrobocie w Niemczech najwyższe od czterech lat

Życie bez pracy w "zablokowanej" Wielkiej Brytanii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement