Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Portugal: Puzzling cases of alleged clergy sexual abuse

Portugal: Puzzling cases of alleged clergy sexual abuse
Wiele zgłoszonych spraw umorzono z uwagi na brak dowodów. (Fot. Getty Images)
The Portuguese prosecutor general's office has discontinued most of the cases conducted in connection with reports of sexual abuse of church people. They were brought into prosecution mainly as a result of the work of an independent commission, the so-called Vita Groups.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W wydanym oświadczeniu prokuratura generalna podała, że umorzyła już 13 z 20 śledztw prowadzonych w związku z domniemaniem popełnienia nadużyć seksualnych przed duchownych.

Władze portugalskiej prokuratury wyjaśniły, że kilka przekazanych jej spraw zostało "szybko umorzonych" z powodu braku dowodów lub przedawnienia.

W lutym Grupa Vita, która jest kontynuacją tzw. niezależnej komisji ds. zbadania zjawiska nadużyć seksualnych w Kościele, kierowanej przez psychiatrę Pedro Strechta, zapowiedziała, że Konferencja Episkopatu Portugalii jest gotowa do pokrycia ewentualnych odszkodowań finansowych dla ofiar duchownych.

Precyzyjna liczba osób pokrzywdzonych przez ludzi Kościoła jest w Portugalii nieznana. Wprawdzie komisja Strechta ogłosiła w 2023 r., że otrzymała ponad 500 zgłoszeń od domniemanych ofiar i świadków nadużyć, ale portugalski wymiar ścigania nie dał wiary jej raportowi, gdyż według niego skargi opierały się głównie o donosy.

Na zdk. kościół rzymskokatolicki Saint Ildefonso w Porto Oporto. (Fot. Getty Images)

Krytycy zespołu Strechta, który badał domniemane nadużycia seksualne ludzi Kościoła z lat 1950-2022, wskazują, że zagadkowy w tej sprawie jest fakt, że przed uruchomieniem pracy komisji w styczniu 2022 r. żadna z 512 osób, które się z nią skontaktowały, nie złożyła doniesienia na policję w sprawie domniemanej napaści seksualnej.

Mało rzetelna okazała się też lista 100 duchownych - domniemanych agresorów, zaprezentowana w 2023 r. przez zespół Strechta. Pomimo deklaracji komisji, że duchowni ci wciąż pracują w Kościele, w spisie figurowało zaledwie 14 aktualnie posługujących księży. Pozostali na liście to zmarli kapłani, osoby świeckie bądź wciąż żyjący księża, wobec których umorzono już postępowania z braku dowodów.

W grudniu 2023 r. Konferencja Episkopatu Portugalii podała, że ośmiu z czternastu kapłanów oskarżonych o nadużycia seksualne, którzy w 2023 r. znaleźli się na tzw. liście Strechta, powróciło już do posługi w swoich diecezjach, gdyż nie potwierdzono wobec nich zarzutów o te nadużycia.

Czytaj więcej:

Komisja ds. Pedofilii apeluje o zgłoszenia do pokrzywdzonych przez księży w PRL

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement